Skip to content
Home » ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର ପିସ୍ ରାସି |

ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର ପିସ୍ ରାସି |

  • by

ମୀନ ରାଶି, ପ୍ରାଚୀନ ରାଶି କାହାଣୀର ସପ୍ତମ ଅଧ୍ୟାୟ ଅଟେ, ଏହି ରାଶିର ଏକ ଅଂଶ ଯାହା ଆମକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ବିଜୟର ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ । ମୀନ ଏକ ଲମ୍ବା ଫିତା ଦ୍ୱାରା ଏକତ୍ର ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟର ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି କରେ । ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ଆଜିର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ରାଶିଫଳରୁ ଆପଣଙ୍କବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରେମ, ଶୁଭଫଳ, ଧନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ନିହିତତା ସହ  ମୀନ ପାଇଁ ରାଶିଫଳ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଥିଲା?

ଏକ ଲମ୍ବା ପଟିରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟର ଚିତ୍ର କେଉଁଠୁ ଆସିଲା?

ସାବଧାନ! ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଜାତକ ମିଳାଉ ଥିବା ସମୟରେ ଯେପରି ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ  ସେହିପରି ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କର ରାଶିଫଳ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଉପାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରେବଶ କରାଇବ….

ଆମେ ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲୁ ଏବଂ କନ୍ୟାଠାରୁ କୁମ୍ଭ ରାଶି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାଚୀନ ଜାତକଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଆମେ ଧନୁ ରାଶି ସହିତ ଜାରିରଖିଛୁ । ତାରାମାନଙ୍କର ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧ୍ୟାୟ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା । ତେଣୁ ଯଦିଓ ଆପଣ ଆଧୁନିକ ରାଶିଫଳରେ ମୀନ ନୁହଁନ୍ତି, ଆପଣ ମୀନ ତାରାର ପ୍ରାଚୀନ କାହାଣୀ ଜାଣିବା ଉଚିତ ।

ତାରାମାନଙ୍କରେ ମୀନ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକ

ଏଠାରେ ତାରାମାନେ ମୀନ ଗଠନ କରନ୍ତି । ଏହି ଫଟୋରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଫିତା ଦ୍ୱାରା ଏକାଠି ରିହିଥିବା ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ ପରି ଆପଣ କିଛି ଦେଖିପାରୁଛନ୍ତି କି?

ମୀନରେ ଗଠନ କରୁଥିବା ତାରାମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର

ମୀନରେ ତାରାଗୁଡ଼ିକୁ ରେଖା ସହ ସଂଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ ମତ୍ସ୍ୟମାନଙ୍କ ଏକ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ଆଦ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ଏହି ତାରାଗୁଡ଼ିକରେ ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ ବିଷୟରେ କିପରି କଳ୍ପନା କଲେ?

ରେଖା ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ

କିନ୍ତୁ ଏହି ଚିହ୍ନଟି ମାନବ ଇତିହାସର ସେତେ ଅତୀତକୁ ଯାଏ ଯେତେ ଆମେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁ । 2000 ରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ମିସରର ଡେଣ୍ଡେରା ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ରାଶି ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ମୀନ ମତ୍ସ୍ୟ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ବୃତ୍ତାକାର ମଧ୍ୟରେ ​​। ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକ ସ୍କେଚରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ କିପରି ଫିତା ସେମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ବାନ୍ଧିଥାଏ ।

ମୀନ ସହ ଡେଣ୍ଡେରାର ପ୍ରାଚୀନ ମିସରର ରାଶି ଚିହ୍ନ

ନିମ୍ନରେ ମୀନର ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ରତିଛବି ଅଛି ଯାହା ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ମୀନ ଚିତ୍ର

ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଅଟେ?

ଏବଂ ଫିତା ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ଲାଙ୍ଗୁଡ଼ରେ ବନ୍ଧା?

ଆପଣ ଏବଂ ମୋ ପାଇଁ କଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ?

ମୀନର ମୂଳ ଅର୍ଥ

ମକର ରାଶି ଦର୍ଶାଏ ଯେ ମତ୍ସ୍ୟର ଲାଞ୍ଜ ଛେଳିର ମରିବା ମୁଣ୍ଡରୁ ଜୀବନ ପାଇଅଛି। କୁମ୍ଭ ରାଶି ମତ୍ସ୍ୟ – ମୀନ ଆଷ୍ଟ୍ରିନସକୁ ଜଳ ଢାଳିବାକୁ ଦର୍ଶାଏ  । ଏହି ମତ୍ସ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁମାନ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନ୍ତ ଜଳ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଈଶ୍ଵର ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରୀ ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଏହା ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ।

 ଯେଉଁମାନେ ତୁମ୍ଭକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି, ଆମ୍ଭେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବା; ପୁଣି ଯେକେହି ତୁମ୍ଭକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଏ, ଆମ୍ଭେ ତାହାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା; ଆଉ ତୁମ୍ଭଠାରୁ ପୃଥିବୀର ସବୁ ବଂଶ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ।

ଆଦି ପୁସ୍ତକ 12:3

 ପୁଣି ପୃଥିବୀସ୍ଥ ସମସ୍ତ ଜାତି ତୁମ୍ଭର ବଂଶ ଦ୍ଵାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ; ଯେହେତୁ ତୁମ୍ଭେ ଆମ୍ଭର ବାକ୍ୟ ପାଳନ କରିଅଛ।

ଆଦି ପୁସ୍ତକ 22:18

ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଉଦ୍ଧାର କରନ୍ତି

ହେ ମୋହର ପ୍ରାଣ, ସେମାନଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାରେ ପ୍ରବେଶ କର ନାହିଁ; ହେ ମୋହର ଗୌରବ, ତୁମ୍ଭେ ସେମାନଙ୍କ ସଭାରେ ମିଳିତ ହୁଅ ନାହିଁ; କାରଣ ସେମାନେ କ୍ରୋଧରେ ନରହତ୍ୟା କଲେ ଓ ସ୍ଵେଚ୍ଛାଚାରିତାରେ ରାଜହତ୍ୟା କଲେ।

ଯିଶାଇୟ 49:6

ଯିଶାଇୟ ‘ଯାକୁବର ଗୋଷ୍ଠୀ’ (ଅର୍ଥାତ୍ ଯିହୁଦୀ) ଏବଂ ‘ଅଣଯିହୁଦୀ’ ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ। ଏଗୁଡ଼ିକ ମୀନର ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ ଅଟେ । ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ନିଜ ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଡାକିଲେ, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ

ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, ମୋହର ଅନୁଗମନ କର, ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ମନୁଷ୍ୟ ଧରିବା ଶିଖାଇବି।

ମାଥିଉ 4:19

ଯୀଶୁଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶିଷ୍ୟମାନେ ମତ୍ସ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଖାଇଲେ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଅଟନ୍ତି । ପ୍ରାଚୀନ ଭୂଗର୍ଭସ୍ଥ ସାମଧିକ୍ଷେତ୍ରର ଫଟୋ ଏଠାରେ ଅଛି ।

 ପ୍ରାଚୀନ କବର ଉପରେ ଗ୍ରୀକ୍ ଅକ୍ଷରରେ ମତ୍ସ୍ୟର ପ୍ରତୀକ
 ପ୍ରାଚୀନ ରୋମୀୟ କବରରେ ମତ୍ସ୍ୟର ପ୍ରତୀକ
ପଥରରେ ଖୋଦିତ ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ ଚିତ୍ର

ମୀନର ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ, ଯାକୁବ ବଂଶର ଲୋକ ଏବଂ ଯୀଶୁଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜାତିର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେ ସମାନ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଫିତା ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟକୁ ସମାନ ଭାବରେ ଦୃଢ଼ଭାବରେ ଧରିରଖେ ।

ଫିତା – ଅଗ୍ରସର ବନ୍ଧନ

ମୀନରେ ଥିବା ଫିତା ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟକୁ ଏକତ୍ର ବାନ୍ଧେ । ଫିତା ଦୁଇଟି ମତ୍ସ୍ୟ ଧରି ରଖିଛି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ମେଷ ରାଶିର ପାଦ ଫିତା ଆଡକୁ ଆସୁଛି । ଏହା ସେହି ଦିନ ବିଷୟରେ କହେ ଯେତେବେଳେ ମତ୍ସ୍ୟମାନେ ମେଷ ଦ୍ଵାରା ମୁକ୍ତ ହେବେ ।

ରାଶିରେ ମୀନ ସହ ମେଷ । ବନ୍ଧନକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ମେଷ ରାଶିର ଖୁରା ଆସୁଛି

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୀଶୁଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଏହି ଅନୁଭୂତି ଅଟେ । ବାଇବେଲ ଆମର ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୁଃଖ, କ୍ଷୟ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଧନକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତିର ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାର ଆଶା ଅଛି (ଫିତା ଦ୍ୱାରା ମୀନରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ ।

କାରଣ ମୋʼ ବିଚାରରେ, ଯେଉଁ ଗୌରବ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରକାଶିତ ହେବ, ତାହା ତୁଳନାରେ ଏହି ବର୍ତ୍ତମାନ କାଳର ଦୁଃଖଭୋଗ କିଛି ହିଁ ନୁହେଁ। ଯେଣୁ ସୃଷ୍ଟିର ଏକା; ଆକାଂକ୍ଷା ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କର ପ୍ରକାଶ ନିମନ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରୁଅଛି। କାରଣ ସୃଷ୍ଟି ଅସାରତାର ବଶୀଭୂତ ହେଲା, ତାʼର ନିଜ ଇଚ୍ଛାରୁ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଯେ ତାକୁ ବଶୀଭୂତ କଲେ, ତାହାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରୁ; ଆଉ ତାହା ଭରସାଯୁକ୍ତ ହୋଇ ବଶୀଭୂତ ହେଲା, ଯେଣୁ ସୃଷ୍ଟି ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ଗୌରବମୟ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ସ୍ଵାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତି ନିମନ୍ତେ କ୍ଷୟର ଦାସତ୍ଵରୁ ମୁକ୍ତ ହେବ। କାରଣ ସମସ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକସଙ୍ଗରେ ଆର୍ତ୍ତନାଦ କରୁଅଛି ଓ ପ୍ରସବବେଦନାରେ ବ୍ୟଥିତ ହେଉଅଛି, ଏହା ଆମ୍ଭେମାନେ ଜାଣୁ। ଆଉ କେବଳ ତାହା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଫଳ ସ୍ଵରୂପେ ଆତ୍ମାଙ୍କୁ ପାଇଅଛୁ ଯେ ଆମ୍ଭେମାନେ, ଆମ୍ଭେମାନେ ନିଜେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ପୁତ୍ରତ୍ଵ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣା ଆପଣା ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରୁ କରୁ ଆପଣା ଆପଣା ଅନ୍ତରରେ ଆର୍ତ୍ତନାଦ କରୁଅଛୁ। କାରଣ ଭରସାରେ ଆମ୍ଭେମାନେ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଅଛୁ; କିନ୍ତୁ ଦୃଷ୍ଟିଗୋଚର ଯେଉଁ ଭରସା, ତାହା ଭରସା ନୁହେଁ, ଯେଣୁ ଯାହା ଜଣେ ଦେଖୁଅଛି, ସେଥିନିମନ୍ତେ ସେ କାହିଁକି ଆଉ ଭରସା କରିବ? କିନ୍ତୁ ଆମ୍ଭେମାନେ ଯାହା ଦେଖୁ ନାହୁଁ, ଯଦି ତାହା ନିମନ୍ତେ ଭରସା କରୁ, ତାହାହେଲେ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ସହକାରେ ତାହାର ଅପେକ୍ଷାରେ ଥାଉ।

ରୋମୀୟ 8:18-25

ମୃତ୍ୟୁରୁ ଆମ ଶରୀରର ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆମେ ଅପେକ୍ଷା କରଅଛୁ । ଯେପରି ଏହା ବ୍ୟାଖ୍ୟାକରେ

ହେ ଭାଇମାନେ, ମୁଁ ଏହା କହୁଅଛି, ରକ୍ତମାଂସ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାର କରି ପାରେ ନାହିଁ, କିମ୍ଵା କ୍ଷୟ ଅକ୍ଷୟତାକୁ ଅଧିକାର କରେ ନାହିଁ। ଦେଖ, ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ନିଗୂଢ଼ କଥା କହୁଅଛି, ଆମ୍ଭେମାନେ ସମସ୍ତେ ମହାନିଦ୍ରାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ, ଚକ୍ଷୁର ପଲକରେ, ଶେଷ ତୂରୀଧ୍ଵନିରେ ଆମ୍ଭେମାନେ ସମସ୍ତେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବା; କାରଣ ତୂରୀ ବାଜିବ, ଆଉ ମୃତମାନେ ଅକ୍ଷୟ ହୋଇ ଉତ୍ଥିତ ହେବେ, ପୁଣି ଆମ୍ଭେମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବା। କାରଣ ଏହି କ୍ଷୟ ଶରୀରକୁ ଅକ୍ଷୟତାରୂପ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବାକୁ ହେବ, ଆଉ ଏହି ମର୍ତ୍ତ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଅମରତାରୂପ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବାକୁ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହି କ୍ଷୟ ଶରୀର ଅକ୍ଷୟରୂପ ବସ୍ତ୍ର ଓ ଏହି ମର୍ତ୍ତ୍ୟ ଶରୀର ଅମରତାରୂପ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କଲା ଉତ୍ତାରେ ଏହି ଲିଖିତ ବାକ୍ୟ ସଫଳ ହେବ, “ଜୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଗ୍ରାସ କରିଅଛି।” “ରେ ମୃତ୍ୟୁ, କାହିଁ ତୋର ଜୟ? ରେ ମୃତ୍ୟୁ, କାହିଁ ତୋର ନାହୁଡ଼ଣ?” ମୃତ୍ୟୁର ନାହୁଡ଼ ପାପ, ଆଉ ପାପର ବଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା; କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଈଶ୍ଵର ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଜୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତାହାଙ୍କର ଧନ୍ୟବାଦ ହେଉ।

1 କରିନ୍ଥୀୟ  15:50-57

ମତ୍ସ୍ୟର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଫିତା ଆମର ବର୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଆମକୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରିବାକୁ  ମେଷର ଆଗମନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଉ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ମୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ କରିବେ ।

ମୀନ ଚିହ୍ନ ଘୋଷଣା କରେ ଯେ ଯୀଶୁଙ୍କ ବିଜୟ ଆମକୁ  କେବଳ ଜୀବନ୍ତ ଜଳ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆମର ବର୍ତ୍ତମାନର ବନ୍ଧନରୁ କ୍ଷୟ, ଦୁଃଖ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରୁ ମୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ କରିବ।

ମୀନ ରାଶିଫଳ

ଯେହେତୁ ରାଶିଫଳ ଗ୍ରୀକ୍ ‘ହୋରୋ’ (ଘଣ୍ଟା) ରୁ ଆସେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଚିହ୍ନିତ କରେ, ତେଣୁ ଆମେ ମୀନର ‘ହୋରୋ’ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଉ । ଜଳରେ ଜୀବନ୍ତ ମତ୍ସ୍ୟ, ଫିତାରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ସ୍ଵତ୍ତ୍ୱେ ମୀନ ପଠନକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ । ପ୍ରକୃତ ଜୀବନ କିନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକ୍ତତାକୁ ଅପେକ୍ଷାରେ ।

ସେମାନେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସମାଜଚ୍ୟୁତ କରିବେ, ହଁ, ଏପରି ସମୟ ଆସୁଅଛି, ଯେତେବେଳେ ଯେକେହି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ବଧ କରେ, ସେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉପାସନାରୂପ ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଅଛି ବୋଲି ମନେ କରିବ। ଆଉ, ସେମାନେ ଏହାସବୁ କରିବେ, କାରଣ ସେମାନେ ପିତାଙ୍କୁ କିମ୍ଵା ମୋତେ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏସମସ୍ତ ଘଟିବାର ସମୟ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ, ମୁଁ ଯେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲି, ଏହା ଯେପରି ତୁମ୍ଭେମାନେ ସ୍ମରଣ କର, ଏଥିନିମନ୍ତେ ମୁଁ ଏହିସବୁ କଥା ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହିଅଛି। ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ସହିତ ଥିବାରୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହିସବୁ କଥା ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହିଲି ନାହିଁ।

ଯୋହନ 16:2-4

ଆଉ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସମାଜଗୃହ, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଘେନିଯିବେ, ସେତେବେଳେ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଆପଣା ସପକ୍ଷରେ କିପରି ବା କି କଥା ଉତ୍ତର ଦେବ କିମ୍ଵା କଅଣ କହିବ, ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅ ନାହିଁ; କାରଣ କଅଣ କହିବାକୁ ହେବ, ତାହା ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ସେହି ଦଣ୍ତରେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଶିଖାଇବେ।

ଲୂକ 12:11-12

ଆମେ କୁମ୍ଭ ଏବଂ ମୀନରେ ସମୟରେ ବାସ କରୁ । ମତ୍ସ୍ୟକୁ ଜୀବନ ଦେବା ପାଇଁ କୁମ୍ବ (ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଆତ୍ମା) ଜଳ ଆଣିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆମେ କେବଳ ରାଶିର କାହାଣୀର ମଧ୍ୟରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ଧନୁ ଜୟଲାଭଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଛି । ଯେପରି ଯୀଶୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମୟରେ ଅସୁବିଧା, କଷ୍ଟ, ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ମୃତ୍ୟୁର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉ । ମତ୍ସ୍ୟ ଧରିଥିବା ଫିତାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ଫିତା ଦ୍ୱାରା ଧରାଯାଇଥିବା ସ୍ଵତ୍ତ୍ୱେ ଆମେ ତଥାପି ଜୀବନ୍ତ ଜଳର ସ୍ୱାଦ ପାଇଥାଉ । ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ଆମ ମଧ୍ୟରେ ବାସ କରନ୍ତି, ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି – ଏପରି କି ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ମଧ୍ୟ । ମିନର ସମୟକୁ ସ୍ୱାଗତ ।

ଆପଣଙ୍କ ମୀନ ପଠନ

ଆପଣ ଏବଂ ମୁଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଉପାୟରେ ଆଜିର ମୀନ ରାଶିଫଳ ପଠନକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବା ।

ମୀନ ରାଶିଫଳ ଘୋଷଣା କରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ । ବାସ୍ତବରେ ଆପଣଙ୍କ ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ କେତେକ ସାଧାରଣ ଅସୁବିଧା, ଦୁଃଖ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ହେବ । ଏହା ଆପଣଙ୍କଙ୍କୁ ଦୁଃଖ  ନ ଦେଉ । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଗୁଣ ବିକାଶ କରେ, ଯେପରି: ବିଶ୍ୱାସ, ଆଶା ଏବଂ ପ୍ରେମ । ମୀନ ଫିତାଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ତାହା କରିପାରେ – ଯଦି ଆପଣ ହାର ମାନିବେ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ବାହ୍ୟରୁ ଆପଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆ ହେଉଛନ୍ତି । କାରଣ ଆତ୍ମା ​​ଆପଣଙ୍କଠାରେ ପ୍ରଥମ ଫଳ ଅଟେ। ତେଣୁ ଆପଣ ଯେପରି ନିଜ ଶରୀରର ମୁକ୍ତିକୁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, ସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ କାମ କରୁଛି ଯଦି ସେଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଜା ଏବଂ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ।

ନିଜକୁ ଏହି ସତ୍ୟ ସହିତ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ: ତାଙ୍କର ମହାନ ଦୟାରେ, ରାଜା ଆପଣଙ୍କୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଆଶାରେ ଏକ ନୂତନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀରେ ଯାହା କେବେ ବି ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ, କ୍ଷୟ ହେବ ନାହିଁ କିମ୍ବା କ୍ଷୀଣ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ପରିତ୍ରାଣ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ଵାସ ଦ୍ୱାରା ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି । ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯଦିଓ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ଆପଣ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷଣରେ ପଡିପାର । ଏଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସର ସତ୍ୟତାକୁ ପ୍ରମାଣ କରନ୍ତି – ସୁନାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ, ଯାହା ଅଗ୍ନି ଦ୍ୱାରା ଶୁଦ୍ଧ ହେଲେ ହେଁ ବିନଷ୍ଟ ହୁଏ ।  ରାଜାଙ୍କ ଆଗମନରେ ସେମାନେ ପ୍ରଶଂସା, ଗୌରବ ଏବଂ ସମ୍ମାନରେ ସମାପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ରାଶିର କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ମୀନ ଗଭୀରତା

ଏହି ମୁକ୍ତି କିପରି ଦେଖାଯାଏ ଆମେ ମେଷରେ ଦେଖୁ । ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ଆଧାର ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ । କନ୍ୟାଠାରୁ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ପାଠ କରନ୍ତୁ।

ମୀନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *