Skip to content
Home » ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର ଲିବ୍ରା ରାସି |

ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର ଲିବ୍ରା ରାସି |

  • by

ତୁଳା ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଶି ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ  ‘ତଉଲିବା ମାନକ’ ଅଟେ । ବୈଦିକ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଜାତକକୁ ଗଠନ କରିବାକୁ ତୁଳାର ଚିହ୍ନ ବ୍ୟବହାର କରେ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଧନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ଦିଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଳ ବ୍ୟବହାର ଏହା ଥିଲା କି?

ସାବଧାନ! ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଜାତକ ମିଳାଉ ଥିବା ସମୟରେ ଯେପରି ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ … ସେହିପରି ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କର ରାଶିଫଳ ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଉପାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରେବଶ କରାଇବ

ତୁଳା ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ

Stars of Libra
 ତୁଳା ତାରା ଫଟୋ । ଆପଣ ତଉଲିବା ମାନକଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ପାରୁଛନ୍ତି କି?

ଲିବ୍ରା (ତୁଳା) ତାରାଗଣର ଏକ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଯାହା ମାପ ବା ସନ୍ତୁଳନ ମାନକକୁ ଗଠନ କରେ । ତୁଳା ତାରାଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ଏଠାରେ ଅଛି ।

ତାରାଗଣର ଏହି ଚିତ୍ରରେ ଆପଣ ‘ ତଉଲିବା ମାନକ’ ଦେଖି ପାରୁଛନ୍ତି କି?

Libra with connecting lines
ରେଖା ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ ତାରାଗଣରେ ଲିବ୍ରା ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ

ଯଦିଓ ଆମେ ‘ତୁଳା’ ର ତାରାଗଣକୁ ରେଖାଗୁଡ଼ିକ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରୁ, ‘ମାନାକଗୁଡ଼ିକ’ ଏକମାତ୍ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ମାନବ ଇତିହାସର ଯେତେ ଗଭୀରତାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁ ଆମେ ସେତେ ତଉଲିବା ମାନକଗୁଡ଼ିକର ସଂକେତ ପ୍ରାପ୍ତ କରୁ   । 

2000 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା, ତୁଳାର ମାନକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ବୃତ୍ତାକାର ମଧ୍ୟରେ ମିସରର ଡେଣ୍ଡେରା ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ରାଶିର ଏକ ଫଟୋ ।

ତୁଳା ବୃତ୍ତାକାର ସହ ଡେଣ୍ଡେରା ରାଶି

ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ତୁଳାକୁ ନିମ୍ନରେ ଜାତୀୟ ଭୌଗୋଳିକ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରେ । ତ୍ରିଭୁଜ ଆଦୌ ମାନକ ପରି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ।

ରାଶି ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକର ଜାତୀୟ ଭୌଗୋଳିକ ଚିତ୍ର । ତୁଳା ଲାଲ ରଙ୍ଗରେ ବୃତ୍ତାକାର ଅଟେ

ଏହାର ଅର୍ଥ ତୁଳାର ତାରାଗଣକୁ ଦେଖି ତଉଲିବା ମାନକର ଧାରଣା ପ୍ରଥମେ ଆସି ନଥିଲା । ଆଦ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିଷଗଣ ତାରାଗଣ ଉପରେ ଏହି ଧାରଣାକୁ ସ୍ମରଣ କରିବାରେ ସହାୟତା ପାଇଁ ପୁନଃପୌନିକ ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ତୁଳାର ପ୍ରତିଛବି ଗଠନ କରିଥିଲେ । ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ତୁଳାର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଦେଖାଇ, ମାନକ ସହ ଜଡିତ ଥିବା କାହାଣୀ ସେମାନଙ୍କୁ କହିପାରୁଥିଲେ । ଯେପରି ଆମେ ଏଠାରେ ଦେଖିଛୁ ଏହା ଏହାର ମୂଳ ଜ୍ୟୋତିଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ତଉଲିବା ମାନକର ଧାରଣା କିଏ ପ୍ରଥମେ କଳ୍ପନା କରିଥିଲା?

ଏହି ରାଶିର ଲେଖକ

ଆମେ ଦେଖିଲୁ ଯେ ସର୍ବ ପୁରାତନ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ଲେଖକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆୟୁବ ଜଣେ ଲେଖକ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟ:

ସେ ସପ୍ତର୍ଷି, ମୃଗଶୀର୍ଷ ଓ କୃତ୍ତିକା ଓ ଦକ୍ଷିଣସ୍ଥ ମଣ୍ତଳ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି।

ଆୟୁବ 9:9

ପ୍ରଥମ ଶତାବ୍ଦୀର ଇତିହାସ ଲେଖକ ଜୋସେଫସ୍ କହନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ମନୁଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତାନମାନେ, ଯାହାକୁ ବାଇବେଲ ଆଦମ ବୋଲି କହେ, ସେ ରାଶି ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା କାହାଣୀକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ତଉଲିବା ମାନକର ଧାରଣା କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଧାରଣାକୁ ତାରାଗଣର ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା ପ୍ରତିଛବି ଆକାରରେ ରଖିଥିଲେ । କନ୍ୟା କିପରି ଏହି କାହାଣୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ତାହା ଆମ୍ଭେମାନେ ଦେଖିଲୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଲିବ୍ରା (ତୁଳା) ସହ ଜାରି ରହିଛି ।

ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିରେ ତୁଳା ଜାତକ

ତୁଳା ଏହି କାହାଣୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ ଅଟେ ଏବଂ ରାତ୍ରି ଆକାଶରେ ଆମ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଚିହ୍ନ ଆଙ୍କେ । ଏଥିରେ ଆମେ ନ୍ୟାୟର ଚିହ୍ନ ଦେଖୁ । ତୁଳାର ଏହି ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ମାନକ  ଆମକୁ ଧାର୍ମିକତା, ନ୍ୟାୟ, ଶୃଙ୍ଖଳା, ଶାସନ ଏବଂ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ଶାସନ ପ୍ରତିପାଦନ କରେ । ତୁଳା ଆମକୁ ଅନନ୍ତ ବିଚାର, ଆମ ପାପର କର୍ମ ଏବଂ ମୁକ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ସାମ୍ନା କରାଏ ।

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଯେ, ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆମ ସପକ୍ଷରେ ନାହିଁ। ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାରା ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ସନ୍ତୁଳନର ଉପର ବାହୁରେ ଅଛି – ଯାହା ଆମର ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟର ସନ୍ତୁଳନ ଗୁରୁତ୍ୱହୀନ ଏବଂ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ସୂଚାଇଥାଏ  । ଗୀତସଂହିତା ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ ।

ନିଶ୍ଚୟ ସାମାନ୍ୟ ଲୋକେ ଅସାର ଓ ମାନ୍ୟ ଲୋକେ ମିଥ୍ୟା; ତୌଲରେ ସେମାନେ ଉପରକୁ ଉଠିବେ; ସେସମସ୍ତେ ଅସାରରୁ ଲଘୁ।

ଗୀତସଂହିତା 62:9

ତେଣୁ ତୁଳାର ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଆମକୁ ସ୍ମରଣ କରାଏ ଯେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟର ସନ୍ତୁଳନ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ବିଚାରରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ପାଇଥାଉ ଯାହା କେବଳ ନିଶ୍ୱାସ – ଅପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ  ସହିତ ସଦୃଶ ଅଟେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ନିରାଶାଜନକ ନୁହେଁ । ଋଣ ଦେୟ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରି, ଏକ ମୂଲ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆମର ଯୋଗ୍ୟତାର ଅଭାବକୁ ବହନ କରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଯେପରି ଗୀତସଂହିତା ପ୍ରକାଶ କରେ:

କିଅବା ତାହା ପାଇଁ ପରମେଶ୍ଵରଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ୍ତ ଦେଇ ନ ପାରେ;

ଗୀତସଂହିତା 49:8

ତୁଳା ଜାତକ ଆମକୁ ଦେଖାଏ ଯେ ଆମେ କିପରି ଏହି ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଜାଣିପାରିବା ଯିଏ ଆମର କୃତଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିପାରନ୍ତି ।

ପ୍ରାଚୀନ ତୁଳା ରାଶିଫଳ

ଯେହେତୁ ରାଶିଫଳ ଗ୍ରୀକ୍ ‘ହୋରୋ’ (ଘଣ୍ଟା) ରୁ ଆସିଛି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀଗୁଡ଼ିକ ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ, ତେଣୁ ଆମେ ତୁଳା ‘ଘଣ୍ଟା’ କୁ ଚିହ୍ନିତ କରିପାରିବା । ତୁଳାର ପଠନ:

କିନ୍ତୁ କାଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତେ, ଈଶ୍ଵର ଆପଣା ନିକଟରୁ ନିଜ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣ କଲେ; ସେ ସ୍ତ୍ରୀଜାତ ହୋଇ ବ୍ୟବସ୍ଥାଧୀନ ହେଲେ, ଯେପରି ସେ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥାଧୀନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି, ପୁଣି ଆମ୍ଭେମାନେ ପୁତ୍ରତ୍ଵର ଅଧିକାର ପ୍ରାପ୍ତ ହେଉ।

ଗାଲାତୀୟ 4:4-5

‘ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଉପସ୍ଥିତ’ ବୋଲି କହି ସୁସମାଚାର ଆମ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ‘ହୋରୋ’ ଚିହ୍ନିତ କରେ । ଏହି ଘଣ୍ଟା ଆମ ଜନ୍ମ ସମୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ନୁହେଁ ବରଂ ସମୟ ଆରମ୍ଭରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଏକ ଘଣ୍ଟା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅଟେ । ଯୀଶୁ, ‘ଜଣେ କୁମାରୀଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କଲେ ବୋଲି’ କହି, ଏହା କନ୍ୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ବଂଶର ଜାତକକୁ ଦେଖାଏ ।

ସେ କିପରି ଆସିଲେ?

ସେ ‘ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଧିନରେ’ ଆସିଲେ। ତେଣୁ ସେ ତଉଲିବା ମାନକର ଅଧିନରେ ଆସିଲେ । 

ସେ କାହିଁକି ଆସିଲେ?

‘ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଧିନରେ’ – ତୁଳା ମାନକର ଅଧିନରୁ ଆମକୁ  ‘ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ’ ସେ ଆସିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି କରି ପାରିବେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟର ମାନକ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱହୀନ ଲାଗେ। ଏହା ‘ପୁତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ’ ହେବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ସହ ଅନୁବର୍ତ୍ତୀ ହୁଏ ।

ଆପଣଙ୍କ ତୁଳା ଅଧ୍ୟୟନ

ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଷୟକୁ ଆପଣ ଏବଂ ମୁଁ ଆଜି ତୁଳା ରାଶିଫଳ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବା ।

ତୁଳା ଆମକୁ ସ୍ମରଣ କରାଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଧନ ଅନୁସରଣ ସହଜରେ ଲୋଭରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ, ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଅନୁସରଣ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତରଯୋଗ୍ୟ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେଇ ପାରେ ଏବଂ ସୁଖର ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଆପଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଦଦଳିତ କରି ପାରନ୍ତି। ତୁଳା ଆମକୁ ସ୍ମରଣ କରାଏ ଯେ ଏହିପରି ବିଷୟ ଧାର୍ମିକତାର ମାନକ ସହିତ ମେଳ ଖାଏ ନାହିଁ । ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନରେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ନିଅନ୍ତୁ । ସାବଧାନ କାରଣ ତୁଳା ଆମକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଏ ଯେ ଗୁପ୍ତ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଷୟକୁ  ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଈଶ୍ଵର ସମସ୍ତ କର୍ମର ବିଚାର କରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କର୍ମର ସନ୍ତୁଳନ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ଵହୀନ ତେବେ ସେଦିନ ଆପଣ ଏକ ମୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କୁମାରୀଙ୍କ ବଂଶ ଆପଣଙ୍କୁ  ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଠିକ୍ ଏବଂ ଭୁଲକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ  ଈଶ୍ଵର ଦେଇଥିବା ଗୁଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ତୁଳା ରାଶିଫଳରେ ‘ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ’ ର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏହି ସମୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପଚାରନ୍ତି, ମାଗନ୍ତି ଏବଂ ଖୋଜନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସପ୍ତାହରେ ଯେକୌଣସି ଦିନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରାଯାଇପାରିବ ।

ତୁଳା ଏବଂ ବିଛା

ମାନବ ଇତିହାସର ଆରମ୍ଭରୁ ତୁଳାର ଚିତ୍ର ବଦଳିଯାଇଛି । ଆଦ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ ତୁଳାର ତାରାଗଣକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନାମଗୁଡ଼ିକରେ ଆମେ ବିଛାର ନଖଗୁଡ଼ିକ ତୁଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବା ଦେଖୁ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାରା ଜୁବେନେସ୍କାମାଲି, ଆରବୀୟ ବାକ୍ୟାଂଶ ଅଲ-ଜୁବାନ୍ ଅଲ-ଆମଲିୟା ରୁ ଆସିଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ “ଉତ୍ତର ଖଣ୍ଡ” ଅଟେ । ତୁଳାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ତାରା, ଜୁବାନେଲଗେନୁବି, ଆରବୀୟ ବାକ୍ୟାଂଶ ଅଲ-ଜୁବାନ୍ ଅଲ-ଜାନାବିୟରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ, ଯାହାର ଅର୍ଥ “ଦକ୍ଷିଣ ଖଣ୍ଡ” ଅଟେ। ବିଛାର ଦୁଇଟି ନଖ ତୁଳାକୁ ଧରିଛି । ଏହା ଦୁଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ବଡ଼ ସଂଘର୍ଷକୁ ପ୍ରକାଶ କରେ ।

ରାଶିର କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁଳାରେ ଗଭୀରତାକୁ

ଏହି ସଂଘର୍ଷ କିପରି ଅଗ୍ରଗତି କରେ ତାହା ଆମେ ବିଛାରେ ଦେଖୁ । ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ଆଧାର ଏଠାରେ ପାଠ କରନ୍ତୁ । କନ୍ୟା ସହ କାହାଣୀ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

କିନ୍ତୁ ତୁଳାର ଲିଖିତ କାହାଣୀ ଗଭୀରତାକୁ ଜାଣିବାକୁ:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *