Skip to content
Home » ଚତୁର୍ଥ ଦିନ: କଲ୍କି ପରି ତାରାମାନଙ୍କୁ ନାସ

ଚତୁର୍ଥ ଦିନ: କଲ୍କି ପରି ତାରାମାନଙ୍କୁ ନାସ

  • by

ଯୀଶୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ନିର୍ବାସିତ କରିବାକୁ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ। ଯୀଶୁ ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଅଭିଶାପ ସମାପ୍ତ ହେବ, ଯାହା ଏହି ଯୁଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ । ଶିଷ୍ୟମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ ଏବଂ ଯୀଶୁ କଲ୍କି (କଲ୍କିଙ୍କ) ପରି ଫେରିବା ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କଲେ ।

ସେ ଏହିପରି ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଯୀଶୁ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାରି ଚାଲିଯାଉଥିବା ସମୟରେ ତାହାଙ୍କର ଶିଷ୍ୟମାନେ ତାହାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାସାଦସମୂହ ଦେଖାଇବା ନିମନ୍ତେ ତାହାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ତୁମ୍ଭେମାନେ କଅଣ ଏହିସମସ୍ତ ଦେଖୁ ନାହଁ? ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହୁଅଛି, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତର ଅନ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତର ଉପରେ ରହିବ ନାହିଁ, ସମସ୍ତ ହିଁ ଭୂମିସାତ୍ ହେବ। ପରେ ସେ ଜୀତପର୍ବତ ଉପରେ ବସନ୍ତେ, ଶିଷ୍ୟମାନେ ତାହାଙ୍କ ଛାମୁକୁ ଗୋପନରେ ଆସି ପଚାରିଲେ, ଏସବୁ କେବେ ଘଟିବ, ପୁଣି ଆପଣଙ୍କ ଆଗମନ ଓ ଯୁଗାନ୍ତର ଲକ୍ଷଣ କଅଣ, ତାହା ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ।

ମାଥିଉ24:1-3

ସେ ତାଙ୍କ ଅଭିଶାପର ବିବରଣୀ ଦେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତା’ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ମନ୍ଦିର ଛାଡି ଯିରୂଶାଲମ ବାହାରେ ଅଲିଭ୍ ପର୍ବତ (i) କୁ ଗଲେ । ଯେହେତୁ ଯିହୁଦୀ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସପ୍ତାହର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଥିଲା ଯେବେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।

ପୁରାଣରେ କଲ୍କି

ଗରୁଡ ପୁରାଣ କଲ୍କିଙ୍କୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦଶବତାର ଶେଷ ଅବତାର (ଦଶଟି ପ୍ରାଥମିକ ଅବତାର / ଅବତାରଗୁଡ଼ିକ) ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି  । କଳିଯୁଗର ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗର ଶେଷରେ ଆସିବେ । ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କଲ୍କି ଆସିବା ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ନିଜର ଧର୍ମ ହରାଇବ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସହିତ ଲୋକମାନେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଯୈନ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବେ, ନଗ୍ନତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାୟ ଆଚରଣକୁ ଭଲ ପାଇବେ । ଏହି ସମୟରେ, କଲ୍କି, ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଖଣ୍ଡାଧାରୀ ଏବଂ ଘୋଡା ଚଢ଼ୁଥିବା ଅବତାରରେ ଦେଖାଯିବେ । କଲ୍କି ପୃଥିବୀର ଦୁଷ୍ଟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ କରିବ, ଯାହା ଜଗତକୁ ସତ୍ୟଯୁଗକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବ ।

ତେବେ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଉଲ୍ଲେଖ କରେ ଯେ ବେଦରେ କଲ୍କି / କାଲକିନ୍ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ। ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହାଭାରତରେ ଷଷ୍ଠ ଦଶବତାରର ଅବତାର ପର୍ଶୁରାମର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଭାବରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ । ମହାଭାରତର ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ, କଲ୍କି କେବଳ ମନ୍ଦ ଶାସକମାନଙ୍କୁ ବିନାଶ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ଯୁଗରେ ନବୀକରଣ ଆଣନ୍ତି ନାହିଁ । ପଣ୍ଡିତମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ କଲ୍କି ମୂଳ ଆଦର୍ଶ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 7-9 ଶତାବ୍ଦୀରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

କଲ୍କି ଲାଳସା

ଅନ୍ୟ ପରମ୍ପରାରେ କଲ୍କି ଏବଂ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ବିକାଶ (ବୈଦ୍ଧ ଧର୍ମରେ ମୈତ୍ରେୟ, ଇସଲାମରେ ମହଡି, ଶିଖ ଧର୍ମରେ ମହଡି ମିର) ଆମର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଭାବନାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଯେ ବିଶ୍ଵ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଅଛି । ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ କେହି ଆସି ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ସେ ଦୁଷ୍ଟ ଦଳିତମାନଙ୍କୁ ହଟାନ୍ତୁ, ଦୁର୍ନୀତି ହଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଧର୍ମକୁ ଉନ୍ନତ କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଭୁଲିଯାଉ ଯେ ସେ କେବଳ ମନ୍ଦକୁ ‘ଦୂର କରିବା’ ନୁହେଁ, ବରଂ ଆମ ଭିତରେ ଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟତାକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଷ୍କାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟ ପବିତ୍ର ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ମନ୍ଦକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିବାର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ, ଯୀଶୁ କିପରି ଏହି ଦୁଇ ଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ତାହା ଶିଖାଇଲେ । ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆଗମନରେ ଆମର ଆନ୍ତରିକ ଭ୍ରଷ୍ଟତାକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଗମନରେ ସରକାରୀ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଧର୍ମ ସହିତ କାରବାର କରନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ଲକ୍ଷଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି, ଯୀଶୁ ଏହି ସପ୍ତାହର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଗମନ ବିଷୟରେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ।

ଚତୁର୍ଥ ଦିନତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ସଙ୍କେତଗୁଡ଼ିକ

ସେଥିରେ ଯୀଶୁସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ସାବଧାନ, କେହି ଯେପରି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରାନ୍ତ ନ କରେ। କାରଣ ଅନେକେ ମୋʼ ନାମରେ ଆସି ମୁଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ବୋଲି କହି ଅନେକଙ୍କୁ ଭ୍ରାନ୍ତ କରିବେ। ଆଉ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯୁଦ୍ଧର ବିଷୟ ଓ ସଂଗ୍ରାମର ଜନରବ ଶୁଣିବ; ସାବଧାନ, ବ୍ୟାକୁଳ ହୁଅ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହିସମସ୍ତ ଅବଶ୍ୟ ଘଟିବ, କିନ୍ତୁ ସେହି କାଳ ଯୁଗା; ନୁହେଁ। କାରଣ ଜାତି ବିପକ୍ଷରେ ଜାତି ଓ ରାଜ୍ୟ ବିପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ଉଠିବ, ପୁଣି ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଓ ଭୂମିକମ୍ପ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହିସମସ୍ତ ପ୍ରସବବେଦନାର ଆରମ୍ଭମାତ୍ର। ସେହି ସମୟରେ ଲୋକେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କ୍ଳେଶଭୋଗ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସମର୍ପଣ କରିବେ ଓ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ବଧ କରିବେ, ଆଉ ମୋହର ନାମ ସକାଶେ ତୁମ୍ଭେମାନେ ସମସ୍ତ ଜାତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଘୃଣିତ ହେବ। ସେତେବେଳେ ଅନେକେ ବିଘ୍ନ ପାଇବେ, ପୁଣି ପରସ୍ପରକୁ ଧରାଇଦେବେ ଓ ପରସ୍ପରକୁ ଘୃଣା କରିବେ, ଆଉ ଅନେକ ଭଣ୍ତ ଭାବବାଦୀ ଉଠି ଅନେକଙ୍କୁ ଭ୍ରାନ୍ତ କରିବେ, ପୁଣି ଅଧର୍ମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରେମ ଶୀତଳ ହୋଇଯିବ। ମାତ୍ର ଯେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରି ରହିବ, ସେ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇବ। ଆଉ, ସମସ୍ତ ଜାତି ନିକଟରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସୁସମାଚାର ସମୁଦାୟ ପୃଥିବୀରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ, ତତ୍ପରେ ଯୁଗା; ହେବ। ଏଣୁ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଦାନିୟେଲ ଭାବବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉକ୍ତ ଉତ୍ସନ୍ନକାରୀ ଘୃଣ୍ୟ ବସ୍ତୁକୁ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦେଖିବ (ପାଠକ ବୁଝନ୍ତୁ), ସେତେବେଳେ ଯେଉଁମାନେ ଯିହୁଦା ପ୍ରଦେଶରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ପର୍ବତମାଳାକୁ ପଳାଇ ଯାଆନ୍ତୁ; ଯେ ଛାତ ଉପରେ ଥାଏ, ସେ ଆପଣା ଘର ଭିତରୁ ଜିନିଷପତ୍ର ଘେନିଯିବା ପାଇଁ ଓହ୍ଳାଇ ନ ଆସୁ; ପୁଣି, ଯେ କ୍ଷେତରେ ଥାଏ, ସେ ଆପଣା ଚାଦର ଘେନିଯିବା ପାଇଁ ଲେଉଟି ନ ଯାଉ। ସେହି ସମୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ଓ ସ୍ତନ୍ୟଦାତ୍ରୀ, ହାୟ, ସେମାନେ କ୍ଳେଶର ପାତ୍ର, କିନ୍ତୁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ପଳାୟନ ଯେପରି ଶୀତକାଳରେ କିମ୍ଵା ବିଶ୍ରାମବାରରେ ନ ଘଟେ, ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କର। କାରଣ ସେତେବେଳେ ଏପରି ମହାକ୍ଲେଶ ଘଟିବ ଯେ, ଜଗତର ଆରମ୍ଭରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଟି ନାହିଁ, ପୁଣି କେବେ ହେଁ ଘଟିବ ନାହିଁ। ଆଉ, ସେହି ସମୟ ଯେବେ ଊଣା କରାଯାଇ ନ ଥାଆନ୍ତା, ତେବେ କୌଣସି ମର୍ତ୍ତ୍ୟ ପରିତ୍ରାଣ ପାଆନ୍ତା ନାହିଁ, ମାତ୍ର ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କ ସକାଶେ ସେହି ସମୟ ଊଣା କରାଯିବ। ସେତେବେଳେ ‘ଦେଖ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଏଠାରେʼ କିବା ‘ସେଠାରେʼ, କେହି ଯେବେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଏପରି କହିବ, ତେବେ ତାହା ବିଶ୍ଵାସ କର ନାହିଁ। କାରଣ ଭଣ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାନେ ଓ ଭଣ୍ତ ଭାବାବାଦୀ-ମାନେ ଉଠି ଏପରି ମହା ମହା ଚିହ୍ନ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ କର୍ମମାନ ଦେଖାଇବେ ଯେ, ଯଦି ସମ୍ଭବ ହୁଏ, ତେବେ ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଦ୍ଧା ଭ୍ରାନ୍ତ କରିବେ। ଦେଖ, ମୁଁ ପୂର୍ବରୁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇଲି। ଅତଏବ, ‘ଦେଖ, ସେ ପ୍ରାନ୍ତରରେ ଅଛନ୍ତିʼ, ଲୋକେ ଯଦି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଏହି କଥା କହିବେ, ତେବେ ବାହାରିଯାଅ ନାହିଁ; ‘ଦେଖ, ସେ ଗୁପ୍ତ କୋଠରିରେ ଅଛନ୍ତିʼ, ଯଦି ଏହା କହିବେ, ତେବେ ତାହା ବିଶ୍ଵାସ କର ନାହିଁ। କାରଣ ବିଜୁଳି ଯେପରି ପୂର୍ବଦିଗରୁ ମାରି ପଶ୍ଚିମଦିଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯାଏ, ସେପରି ମନୁଷ୍ୟ-ପୁତ୍ରଙ୍କର ଆଗମନ ହେବ। ଯେଉଁଠାରେ ମଢ଼ା ପଡ଼ିଥାଏ, ସେହିଠାରେ ଶାଗୁଣାଗୁଡ଼ାକ ଏକାଠି ହେବେ। ମାତ୍ର ସେହି ସମୟର କ୍ଳେଶ ଉତ୍ତାରେ ଅକସ୍ମାତ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ଧକାରମୟ ହେବ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଲୋକ ଦେବ ନାହିଁ, ପୁଣି ନକ୍ଷତ୍ରମାଳା ଆକାଶରୁ ସ୍ଖଳିତ ହେବେ ଓ ଆକାଶ-ମଣ୍ତଳର ଶକ୍ତିସମୂହ ବିଚଳିତ ହେବେ। ସେତେବେଳେ ଆକାଶରେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବ, ପୁଣି ସେ ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିଳାପ କରିବେ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କୁ ମହା-ପରାକ୍ରମ ଓ ମହାମହିମା ସହ ଆକାଶର ମେଘମାଳାରେ ଆଗମନ କରିବା ଦେଖିବେ। ଆଉ, ସେ ମହାତୂରୀଧ୍ଵନି ସହିତ ଆପଣା ଦୂତମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନେ ଆକାଶର ଏକ ସୀମାରୁ ଅନ୍ୟ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରୁ ତାହାଙ୍କର ମନୋନୀତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିବେ।

ମାଥିଉ24:4-31

ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଯୀଶୁ ମନ୍ଦିରର ବିନାଶ ଆସିଥିବା ଦେଖିଲେ । ସେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦତା, ଭୂକମ୍ପ, ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଜଗତକୁ ବର୍ଣ୍ଣିତ କରିବ ଯାହା ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପୂର୍ବରୁ ଘଟିବ । ତଥାପି, ସେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ଯେ ସୁସମାଚାର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଚାର ହେବ (v 14) । ଯେହେତୁ ବିଶ୍ଵ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣୀ, ସେହିପରି ମିଥ୍ୟା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ଦାବି ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ହେବ । ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ମହାଜାଗତିକ ଅଶାନ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ, ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ବିପଦ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସଙ୍କେତ ହେବ । ସେ ତାରା, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଆଲୋକ ଦୂର କରିବେ ।

ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ବର୍ଣ୍ଣନା

ଯୋହନ ପରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଏହାକୁ କଲ୍କିଙ୍କ ପରି ଚିତ୍ରଣ କରି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ:

ତତ୍ପରେ ମୁଁ ସ୍ଵର୍ଗକୁ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ଦେଖିଲି, ଆଉ ଦେଖ, ଗୋଟିଏ ଶ୍ଵେତବର୍ଣ୍ଣ ଅଶ୍ଵ; ତାହାର ଆରୋହୀଙ୍କ ନାମ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ଓ ସତ୍ୟ ; ସେ ନ୍ୟାଯ୍ୟ ରୂପେ ବିଚାର ଓ ଯୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି। ତାହାଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ଅଗ୍ନିଶିଖା ସଦୃଶ, ତାହାଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ଅନେକ ମୁକୁଟ, ଆଉ ତାହାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ନାମ ଲିଖିତ ଅଛି, ସେହି ନାମ ତାହାଙ୍କ ବିନା ଅନ୍ୟ କେହି ଜାଣେ ନାହିଁ। ସେ ରକ୍ତନିମଜ୍ଜିତ ବସ୍ତ୍ର ପରିହିତ, ପୁଣି ତାହାଙ୍କର ନାମ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ବାକ୍ୟ। ସ୍ଵର୍ଗସ୍ଥ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଶୁଭ୍ର ଓ ପରିଷ୍କୃତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ବସ୍ତ୍ର ପରିହିତ ହୋଇ ଶ୍ଵେତବର୍ଣ୍ଣ ଅଶ୍ଵମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆରୋହଣ କରି ତାହାଙ୍କ ପଶ୍ଚାତ୍ଗମନ କଲେ। ତାହାଙ୍କ ମୁଖରୁ ତୀକ୍ଷ୍ମ ଖଡ଼୍‍ଗ ନିର୍ଗତ ହୁଏ, ତଦ୍ଦ୍ଵାରା ସେ ଜାତିସମୂହକୁ ଆଘାତ କରିବେ; ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୌହଦଣ୍ତରେ ଶାସନ କରିବେ, ଆଉ ସେ ନିଜେ ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ପ୍ରଚଣ୍ତ କ୍ରୋଧରୂପ ଦ୍ରାକ୍ଷାକୁଣ୍ତ ଦଳନ କରିବେ। ତାହାଙ୍କ ବସ୍ତ୍ରରେ, ତାହାଙ୍କ ଜଂଘଦେଶରେ ଏହି ନାମ ଲିଖିତ ଅଛି, ରାଜାମାନଙ୍କର ରାଜା ଓ ପ୍ରଭୁମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ। ତତ୍ପରେ ମୁଁ ଜଣେ ଦୂତଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଦଣ୍ତାୟମାନ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲି; ସେ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିବା ସମସ୍ତ ପକ୍ଷୀଙ୍କି ଉଚ୍ଚ ସ୍ଵରରେ ଡାକି କହିଲେ, ଆସ, ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ମହାଭୋଜରେ ଏକତ୍ର ହୁଅ, ଯେପରି ତୁମ୍ଭେମାନେ ରାଜାମାନଙ୍କର, ସେନାପତି-ମାନଙ୍କର, ପରାକ୍ରମୀମାନଙ୍କର, ଅଶ୍ଵ ଓ ଅଶ୍ଵାରୋହୀ-ମାନଙ୍କର, ସ୍ଵାଧୀନ ଓ ପରାଧୀନ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମହାନ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ମାଂସ ଭକ୍ଷଣ କରିବ। ପରେ ମୁଁ ପଶୁକୁ ଏବଂ ପୃଥିବୀର ରାଜାମାନଙ୍କୁ ଓ ସେମାନଙ୍କର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକି, ସେହି ଅଶ୍ଵାରୋହୀ ଓ ତାହାଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏକତ୍ର ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲି। ସେଥିରେ ସେହି ପଶୁ ଧରାପଡ଼ିଲା, ଆଉ ଯେଉଁ ଭଣ୍ତ ଭାବବାଦୀ ତାହାର ସାକ୍ଷାତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କର୍ମସବୁ କରି ତଦ୍ଦ୍ଵାରା ପଶୁର ମୁଦ୍ରାଙ୍କପ୍ରାପ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଓ ତାହାର ପ୍ରତିମାପୂଜକମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରାନ୍ତ କରିଥିଲା, ସେ ମଧ୍ୟ ତାହାର ସଙ୍ଗରେ ଧରାପଡ଼ିଲା; ସେମାନେ ଉଭୟେ ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଗନ୍ଧକ ପ୍ରଜ୍ଵଳିତ ହ୍ରଦରେ ନିକ୍ଷିପ୍ତ ହେଲେ। ଅବଶିଷ୍ଟ ଲୋକେ ସେହି ଅଶ୍ଵାରୋହୀଙ୍କ ମୁଖ ନିର୍ଗତ ଖଡ଼୍‍ଗ ଦ୍ଵାରା ହତ ହେଲେ; ସେଥିରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷୀ ସେମାନଙ୍କର ମାଂସ ଭୋଜନ କରି ପରିତୃପ୍ତ ହେଲେ।

ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ 19:11-21

ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ

ଆମେ ଦେଖିପାରୁ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ, ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଭୂକମ୍ପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି – ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସ୍ୱର୍ଗରେ କୌଣସି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇ ନାହିଁ।

ଆମେ କେତେ ନିକଟତର?

ଯୀଶୁ ଏଥିର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଲେ

 ଡିମିରି ବୃକ୍ଷରୁ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଶିକ୍ଷା କର; ଯେତେବେଳେ ତାହାର ଶାଖା ସରସ ହୋଇ ପଲ୍ଲବିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳ ସନ୍ନିକଟ ବୋଲି ତୁମ୍ଭେମାନେ ଜାଣିଥାଅ; ସେହିପରି ତୁମ୍ଭେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହିସମସ୍ତ ଦେଖିଲେ ସେ ଦ୍ଵାରର ସନ୍ନିକଟ, ଏହା ଜାଣ। ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହୁଅଛି, ଏସମସ୍ତ ନ ଘଟିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଷ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଲୋପ ପାଇବ ନାହିଁ। ଆକାଶ ଓ ପୃଥିବୀ ଲୋପ ପାଇବ, ମାତ୍ର ମୋହର ବାକ୍ୟସମୂହ କଦାପି ଲୋପ ପାଇବ ନାହିଁ।

 ମାଥିଉ 24:32-35

ଡିମ୍ବିରି ଗଛ ଆମ ଆଖି ଆଗରେ ଶୁଖିଯାଏ

ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ସ୍ମରଣକରନ୍ତୁ, ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରତୀକ, ଯାହାକୁ ସେ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ? 70 CE ରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପତନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ରୋମୀୟମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ ଧ୍ୱଂସ କଲେ ଏବଂ ଏହା 1900 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜତା ହୋରାଇ ରହିଲା । ଡିମ୍ବିରି ଗଛରୁ ବାହାରୁଥିବା ସବୁଜ ଡାଳଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯୀଶୁ ଆମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଫେରିବା ‘ନିକଟ’ ଅଟେ । ଗତ 70 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ପୁଣି ଏହି ‘ଡିମ୍ବିରି ଗଛ’ କୁ ସବୁଜ ଏବଂ ବଢ଼ୁଥିବା ପତ୍ର ଦେଖିଛୁ । ହଁ, ଏହା ଆମ ସମୟରେ ଯୁଦ୍ଧ, ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ଯୋଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେହେତୁ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଅଛନ୍ତି ।

ତେଣୁ, ଆମ ସମୟରେ ଆମକୁ ସତର୍କତା ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେହେତୁ ସେ ଫେରିବା ବିଷୟରେ ଅସାବଧାନତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଅଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ସେହି ଦିନ ଓ ଦଣ୍ତ ବିଷୟ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ସ୍ଵର୍ଗର ଦୂତମାନେ କିମ୍ଵା ପୁତ୍ର ସୁଦ୍ଧା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କେବଳମାତ୍ର ପିତା ଜାଣନ୍ତି। ଆଉ, ନୋହଙ୍କ ସମୟରେ ଯେପ୍ରକାର ଘଟିଥିଲା, ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କର ଆଗମନ ସମୟରେ ସେପ୍ରକାର ଘଟିବ। କାରଣ ଜଳପ୍ଳାବନର ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜାହାଜରେ ନୋହଙ୍କର ପ୍ରବେଶ କରିବା ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ଯେପରି ଭୋଜନପାନ ଏବଂ ବିବାହ କରିବା ଓ ବିବାହ ଦେବାରେ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଥିଲେ, ପୁଣି ଜଳପ୍ଳାବନ ଆସି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭସାଇ ନ ନେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେପରି ଜାଣି ନ ଥିଲେ, ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କର ଆଗମନ ମଧ୍ୟ ସେହି ପ୍ରକାରେ ହେବ। ସେତେବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ କ୍ଷେତରେ ଥିବେ, ଜଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବ; ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଚକି ପେଷୁଥିବେ, ଜଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବ। ଅତଏବ, ଜାଗ୍ରତ ଥାଅ, କାରଣ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରଭୁ କେଉଁ ଦିନ ଆସିବେ, ତାହା ତୁମ୍ଭେମାନେ ଜାଣ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଜାଣିଥାଅ, କେଉଁ ପହରରେ ଚୋର ଆସିବ, ଏହା ଗୃହକର୍ତ୍ତା ଯେବେ ଜାଣନ୍ତେ, ତାହାହେଲେ ସେ ଜାଗ୍ରତ ଥାଇ ଆପଣା ଗୃହରେ ସିନ୍ଧି କାଟିବାକୁ ଦିଅନ୍ତେ ନାହିଁ। ଏଣୁ ତୁମ୍ଭେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଅ, କାରଣ ଯେଉଁ ଦଣ୍ତରେ ତୁମ୍ଭେମାନେ ମନେ କରୁ ନ ଥିବ, ସେହି ଦଣ୍ତରେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ର ଆସିବେ। ତେବେ ପ୍ରଭୁ ଆପଣା ପରିଜନମାନଙ୍କୁ ଯଥା ସମୟରେ ପଡ଼ି ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଯାହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ, ଏପରି ବିଶ୍ଵସ୍ତ ଓ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଦାସ କିଏ? ପ୍ରଭୁ ଆସି ଆପଣାର ଯେଉଁ ଦାସକୁ ସେପ୍ରକାର କରୁଥିବା ଦେଖିବେ, ସେ ଧନ୍ୟ। ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହୁଅଛି, ସେ ତାହାକୁ ଆପଣାର ସର୍ବସ୍ଵ ଉପରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେହି ଦୁଷ୍ଟ ଦାସ ମୋର ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆସିବାର ବିଳମ୍ଵ ଅଛି ବୋଲି ମନେ ମନେ କହି ଆପଣା ସହଦାସମାନଙ୍କୁ ପ୍ରହାର କରିବାକୁ ଲାଗେ, ଆଉ ମଦୁଆମାନଙ୍କ ସହିତ ଭୋଜନପାନ କରେ, ତାହାହେଲେ ଯେଉଁ ଦିନ ସେ ଅପେକ୍ଷା କରୁ ନ ଥିବ ଓ ଯେଉଁ ଦଣ୍ତ ସେ ଜାଣି ନ ଥିବ, ସେହି ଦିନ ଓ ସେହି ଦଣ୍ତରେ ତାହାର ପ୍ରଭୁ ଆସିବେ, ପୁଣି ସେ ତାହାକୁ ଦ୍ଵିଖଣ୍ତ କରି କପଟୀମାନଙ୍କ ସହିତ ତାହାର ଅଂଶ ନିରୂପଣ କରିବେ; ସେଠାରେ ରୋଦନ ଓ ଦନ୍ତର କିଡ଼ିମିଡ଼ି ହେବ।

ମାଥିଉ 24:36-51

ଯୀଶୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଜାରିରଖିଲେ। ଲିଙ୍କ୍ ଏଠାରେ ଅଛି ।

ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ସାରାଂଶ

ବୁଧବାର, ଦୁଃଖଭୋଗ ସପ୍ତାହର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ, ଯୀଶୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକ ବର୍ଣ୍ଣନା କଲେ – ସମସ୍ତ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଶରୀରର ଅନ୍ଧକାରପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ।

ଦିନ 4: ଏବ୍ରୀୟ ବେଦ ନିୟମ ତୁଳନାରେ ଦୁଃଖଭୋଗ ସପ୍ତାହର ଘଟଣାଗୁଡ଼ି

ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିମ୍ବିରି ଗଛ ସବୁଜ ହେବାର ଦେଖିପାରୁ, ତେଣୁ ଆମେ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଟିକାଲରେ ଆମେ ଦେଖିବା 5 ଦିନ ତାଙ୍କ ଶତ୍ରୁ କିପରି ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗଲେ ତାହା ଶାସ୍ତ୍ର ଉଲ୍ଲେଖ କରେ


[i] ସେହି ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଲୂକ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତି:ସେ ପ୍ରତିଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ, ପୁଣି ପ୍ରତି ରାତ୍ର ବାହାରିଯାଇ ଜୀତ ପର୍ବତରେ ରହୁଥିଲେ।

ଲୂକ 21:37

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *