Skip to content
Home » ତୃତୀୟ&ଦିନ: ଯୀଶୁ ଶୁଖିଲା ଅଭିଶାପଦିଅନ୍ତି

ତୃତୀୟ&ଦିନ: ଯୀଶୁ ଶୁଖିଲା ଅଭିଶାପଦିଅନ୍ତି

  • by

ଆମେ ପୁରାଣରେ ଅଭିଶାପ(ଶାପ) ବିଷୟରେ ପାଠ କରୁ ଏବଂ ଶୁଣୁ | ବୋଧହୁଏ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରାଚୀନ ନାଟ୍ୟକାର କାଳିଦାସ (ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 400) ଅଭିଜନାଶକୁନ୍ତଳାମ (ଶୁକନ୍ତଳାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା) ନାଟକରୁ ଆସିଛି ଯାହା ନିୟମିତ ଭାବରେ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ରାଜା ଦୁଶ୍ୟନ୍ତ ଜଙ୍ଗଲର ଜଣେ ସୁନ୍ଦର ମହିଳା ଶକୁନ୍ତଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ପ୍ରେମ କରନ୍ତି। ଦୁଶ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼େ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ରିଙ୍ଗ ଛାଡିଦେବେ ଚାଲିଯାନ୍ତି | ଶକୁନ୍ତଳା ଗଭୀର ପ୍ରେମରେ ତାଙ୍କ ନୂତନ ସ୍ୱାମୀ ବିଷୟରେ ରାତିଦିନ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି |

ସେ ଯେବେ ସପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାଧୁ ଦୁରବାସ ରାଗରେ ଦେହାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି କାରଣ ସେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଅଭିବାଦନ କରିନଥିଲେ | ତେଣୁ ସେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ନପାରୁ ବୋଲି ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ | ତା’ପରେ ସେ ଅଭିଶାପକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତି ଯେପରି ସେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପହାର ଫେରସ୍ତ କଲେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବେ | ତେଣୁ ରାଜା ଦୁଶ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିଥିବେ ବୋଲି ଶକୁନ୍ତଳା ରିଙ୍ଗ ସହିତ ରାଜଧାନୀକୁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରିଙ୍ଗ ହଜିଯାଏ, ତେଣୁ ସେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜା ଚିହ୍ନି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

ଭ୍ରିଗୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି

ମତ୍ସ୍ୟ ପୁରାଣ ଅନନ୍ତ ଦେବ-ଅସୁର ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦେବତାମାନେ ସର୍ବଦା ଜିତନ୍ତି | ଅପମାନିତ ହୋଇ ଶୁକ୍ରା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଅସୁରମାନଙ୍କର ଗୁରୁ ମୃତସଂଜୀବନୀ ସ୍ତୋତ୍ର କିମ୍ବା ଅସୁରମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ଜୟ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଶିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କର ଅସୁରା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ (ଭ୍ରିଗୁ) ଆଶ୍ରମରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରା ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ଦେବତାମାନେ ପୁଣି ଅସୁର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଅସୁରାମାନେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଅସ୍ଥିର କରିଥିବା ଭ୍ରିଗୁଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ସହିତ ତାହାର ମୁଣ୍ଡ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସାଧୁ ଭ୍ରିଗୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ଘଟିଲା ଦେଖିଲେ, ସେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ସେ ପୃଥିବୀର ଜୀବନର ଦୁଃଖ ବହନ କରି ପୃଥିବୀରେ ବାରମ୍ବାର ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବେ | ତେଣୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଅବତାର ନେବାକୁ ପଡିଠିଲା।

bhrigu curses vishnu
ଭ୍ରିଗୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେବାକୁ ଆସନ୍ତି

କାହାଣୀଗୁଡ଼ିକରେ ଅଭିଶାପ ଭୟଙ୍କର, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ଘଟିଛି କି ନାହିଁ ପ୍ରଶ୍ନବାଚକ ଅଟେ | ଶକୁନ୍ତଳା ଉପରେ ଦୁର୍ବାସଙ୍କ ଅଭିଶାପ କିମ୍ବା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପରେ ଭ୍ରୁଗୁଙ୍କ ଅଭିଶାପ ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ଘଟିଛି ତେବେ ଏହା ସତ ସାବ୍ୟସ୍ତ ତାହା ଆମେ ଜାଣିପାରିବା  |

ପବିତ୍ର ସପ୍ତାହର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଯୀଶୁ ଏହିପରି ଏକ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ | ପ୍ରଥମେ ଆମେ ସପ୍ତାହକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା |

ଯୀଶୁଙ୍କ ଆସୁଥିବା ସଂଘର୍ଷ

ରବିବାର ଦିନ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଯୀଶୁ ଯିରୂଶାଲମରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ଏବଂ ପରେ ସୋମବାର ଦିନ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ, ଯିହୁଦୀ ନେତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ହେବ ନାହିଁ |

ଈଶ୍ଵର ଯୀଶୁଙ୍କୁ ନିସ୍ତାରପର୍ବର ମେଷଶାବକ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ ଯେବେ ଯୀଶୁ ନିସାନ 10 ରେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ | ମନୋନୀତ ନିସ୍ତାରପର୍ବର ମେଷଶାବକ ସହିତ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଏବ୍ରୀୟ ବେଦ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କଲା |

ତୁମ୍ଭେମାନେ ମେଷପଲ ବା ଛାଗପଲ ମଧ୍ୟରୁ ଶାବକ ନେବ; ତାହା ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ, ଏକ ବର୍ଷୀୟ ଓ ପୁଂଶାବକ ହେବ; ସେହି ମାସର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଦିନଯାଏ ତାକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିବ; ଅନନ୍ତର ଇସ୍ରାଏଲ-ମଣ୍ତଳୀର ସମସ୍ତ ସମାଜ ସନ୍ଧ୍ୟାକାଳରେ ସେହି ଶାବକକୁ ବଧ କରିବେ।

ଯାତ୍ରା ପୁସ୍ତକ 12:5b-6a[Ma1] 

ଯେପରି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିସ୍ତାରପର୍ବର ମେଷଶାବକମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଲେ, ସେହିପରି ଈଶ୍ଵର ତାଙ୍କ ନିସ୍ତାରପର୍ବର ମେଷଶାବକଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଲେ, ଏବଂ ଯୀଶୁଙ୍କ ଶତ୍ରୁମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଇଲେ ନାହିଁ (ତଥାପି) | ତେଣୁ ସୁସମାଚାରରେ ଲେଖା ଅଛି ଯେ ଯୀଶୁ ପରଦିନ, ମଙ୍ଗଳବାର, ସେହି ସପ୍ତାହର ତୃତୀୟ ଦିନ କଣ କରିଥିଲେ |

ଯୀଶୁ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି

ଆଉ, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି (ସୋମବାର ଦିନ 2, ନିସାନ୍ 10) ନଗରରୁ ବାହାରି ବେଥନୀୟାକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ରାତ୍ରି ଯାପନ କଲେ। ସକାଳେ (ମଙ୍ଗଳବାର ନିସାନ 11, ଦିନ 3), ସେ ନଗରକୁ ବାହୁଡ଼ିବା ସମୟରେ କ୍ଷୁଧିତ ହେଲେ, ଆଉ ବାଟ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ଡିମିରି ଗଛ ଦେଖି ତାହା ପାଖକୁ ଗଲେ, ପୁଣି କେବଳ ପତ୍ର ଛଡ଼ା ତାହାଠାରେ ଆଉ କିଛି ନ ପାଇ ତାହାକୁ କହିଲେ, ଆଉ କେବେ ହେଁ ତୋʼଠାରେ ଫଳ ନ ହେଉ। ସେଥିରେ ସେହିକ୍ଷଣି ସେହି ଡିମିରି ଗଛ ଶୁଖିଗଲା।

ମାଥିଉ 21:17-19[Ma2] 
Jesus Curses the Fig Tree
ଯୀଶୁ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି

ସେ ଏହା କାହିଁକି କଲେ?

ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

ଡିମ୍ବିରି ଗଛର ଅର୍ଥ

ପୂର୍ବ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାମାନେ ଆମକୁ ଏବିଶୟରେ ବୁଝାାନ୍ତି। ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏବ୍ରୀୟ ବେଦଗୁଡ଼ିକ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ କିପରି ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କଲେ:

ହୋଶେୟ ଆଗକୁ ଯାଇ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଦର୍ଶାଇ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ:

ଆମ୍ଭେ ଦ୍ରାକ୍ଷାଫଳର ନ୍ୟାୟ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ପ୍ରାନ୍ତରରେ ପାଇଲୁ; ଆମ୍ଭେ ଡିମିରି ବୃକ୍ଷର ପ୍ରଥମକାଳୀନ ଆଦ୍ୟପକ୍ଵ ଫଳର ନ୍ୟାୟ ତୁମ୍ଭର ପିତୃପୁରୁଷଗଣଙ୍କୁ ଦେଖିଲୁ; ମାତ୍ର ସେମାନେ ବାଲ୍-ପୀୟୋରର ନିକଟକୁ ଆସି ସେହି ଲଜ୍ଜାସ୍ପଦର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆପଣାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲେ ଓ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ପ୍ରେମ କଲେ, ତାହାରି ତୁଲ୍ୟ ଘୃଣାଯୋଗ୍ୟ ହେଲେ।

ହୋଶେୟ  9:10

ଇଫ୍ରୟିମ ଆହତ ହୋଇଅଛି, ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଅଛି; ସେମାନେ ଫଳ ଧାରଣ କରିବେ ନାହିଁ; ହଁ, ଯଦ୍ୟପି ସେମାନେ ପ୍ରସବ କରିବେ, ତଥାପି ଆମ୍ଭେ ସେମାନଙ୍କ ଗର୍ଭର ପ୍ରିୟତମ ଫଳକୁ ସଂହାର କରିବା। ମୋର ପରମେଶ୍ଵର ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂର କରି ଦେବେ, କାରଣ ସେମାନେ ତାହାଙ୍କ ବାକ୍ୟରେ କର୍ଣ୍ଣପାତ କଲେ ନାହିଁ; ଆଉ, ସେମାନେ ନାନା ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ହେବେ।

ହୋଶେୟ 9:16-17 (ଇଫ୍ରୟିମ= ଇସ୍ରାଏଲ)

ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 586 ରେ ଯିରୂଶାଲମର ବିନାଶ ଏସବୁ ଏବଂ ମୋଶାଙ୍କ ଅଭିଶାପକୁ ପୂରଣ କଲା (ଇତିହାସ ଦେଖନ୍ତୁ) | ଯେବେ ଯୀଶୁ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଭାବରେ ଯିରୂଶାଲମର ଆଉ ଏକ ବିନାଶ ଏବଂ ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ନିର୍ବାସିତ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କଲେ | ସେ ପୁନର୍ବାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାସନର ଅଭିଶାପ ଦେଲେ |

ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା ପରେ ଯୀଶୁ ପୁନର୍ବାର ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ବିବାଦ କଲେ। ସୁସମାଚାର ଏହାକୁ ଏହିପରି ଉଲ୍ଲେଖ କରେ |

ଅଭିଶାପ ସଫଳହୁଏ

ଆମେ ଇତିହାସରୁ ଜାଣୁ ଯେ ଯିରୂଶାଲମ ଏବଂ ଏହାର ମନ୍ଦିରର ବିନାଶ, ଏବଂ ଯିହୂଦୀମାନଙ୍କୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 70 C.E ରେ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ନିର୍ବାସିତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଭାରତକୁ ଆସିଥିଲେ।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 70 ରେ ମନ୍ଦିର ଧ୍ୱଂସ ହେବା ସହିତ ଇସ୍ରାଏଲ ଧ୍ୱଂସ ହେଲା ଏବଂ ଏହା ହଜାରେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି ରହିଲା |

70 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ଯିରୂଶାଲମ ମନ୍ଦିରର ରୋମୀୟ ଧ୍ୱଂସ | ସଂରକ୍ଷିତ ରୋମୀୟ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଲୁଟିବା ଏବଂ ମେନୋରା (ବଡ଼, 7-ସ୍ଥାନ ମହମବତୀ) ନେବାକୁ ଦର୍ଶାଏ |

ଏହି ଅଭିଶାପ କେବଳ ସୁସମାଚାର କାହାଣୀର ପୃଷ୍ଠାରେ ନାହିଁ | ଆମେ ତଦାରଖ କରି ଜାଣି ପାରିବା ଯେ ଏହା ଭାରତର ଇତିହାସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଅଛି | ଯୀଶୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଏହି ଶୁଷ୍କ ଅଭିଶାପ ପ୍ରକୃତରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବିନାଶ କରିବାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ।

temple_mount
ସେହି ମନ୍ଦିର ଧ୍ୱଂସ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଅଭିଶାପ ସମାପ୍ତ ହେବ

ପରେ ଯୀଶୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କଲେ ଯେ ସେହି ଅଭିଶାପ କିପରି ଆସିବ ଏବଂ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ |

ଆଉ ସେମାନେ (ଯିହୁଦୀମାନେ) ଖଡ଼୍‍ଗଧାରରେ ହତ ହେବେ ଓ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ସମସ୍ତ ବିଜାତି ମଧ୍ୟକୁ ନୀତ ହେବେ, ପୁଣି ବିଜାତିମାନଙ୍କର କାଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିରୂଶାଲମ ସେମାନଙ୍କର ପଦ ଦଳିତ ହୋଇ ରହିବ।

ଲୂକ 21:24[Ma3] 

ସେ ଶିକ୍ଷାଦେଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଅଭିଶାପ (ଯିରୂଶାଲମ ଉପରେ ନିର୍ବାସିତ ଏବଂ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ) କେବଳ ‘ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ସମୟର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ’ ରହିବ, ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅଭିଶାପ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲେ। ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ବୁଝାଇଥିଲେ।

ଅଭିଶାପ ଉଠାଇଲେ

https://en.satyavedapusthakan.net/wp-content/uploads/sites/3/2020/10/Jewish-History-including-exiles.jpg

ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କର ଐତିହାସିକ ସମୟସୀମା – ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ବାସନର ଦୁଇ ଅବଧି ବିଶିଷ୍ଟ

ଏହି ସମୟସୀମା ଏଠାରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହିତ ଯିହୁଦୀ ଲୋକଙ୍କ ଇତିହାସକୁ ଦର୍ଶାଏ | ଆମର ଆଧୁନିକ ସମୟ, ନିର୍ବାସନର ସମାପ୍ତିକୁ ସମୟସୀମା ଦର୍ଶାଏ | 1948 ମସିହାରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଘୋଷଣା ଦ୍ୱାରା, ଆଧୁନିକ ଇସ୍ରାଏଲ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲା | 1967 ର ଛଅ ଦିନିଆ ଯୁଦ୍ଧରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଜଧାନୀ ଯିରୂଶାଲମ ସହରକୁ ପୁନଃ ପ୍ରାପ୍ତ କଲେ | ଆମେ ସମ୍ବାଦ ରିପୋର୍ଟରେ ‘ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ସମୟ’ର ସମାପ୍ତିକୁ ଦେଖୁ |

ଯିହୁଦୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥାନରେ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି

ଯୀଶୁଙ୍କ ଅଭିଶାପର ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଶେଷକୁ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ସାଙ୍କେତିକ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା କେବଳ ସୁସମାଚାର ପୃଷ୍ଠାରେ ହିଁ କେବଳ ଉଲ୍ଲେଖିତ ନୁହେଁ | ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଯାଞ୍ଚଯୋଗ୍ୟ, ଯାହା ଆଜି ସମ୍ବାଦ ହେଡଲାଇନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି (ଯଥା, ଆମେରିକା ଏହାର ଦୂତାବାସକୁ ଯିରୂଶାଲମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରୁଛି) | ଯୀଶୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଲେ, ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ‘ଓମ୍’ ଉଚ୍ଚାରଣ କଲେ, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ତାଙ୍କର ଅଭିଶାପ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଜାତିମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ଚିହ୍ନ ଛାଡିଛି | ଆମେ ନିଜ ବିପଦରେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥାଉ |

ତୃତୀୟ ଦିନର ସାରାଂଶ

ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯୀଶୁ ତୃତୀୟ ଦିନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ସେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ମନୋନୀତ ମେଷଶାବକ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଥିଲେ | ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଜର ଆଗମନ ବିଷୟରେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରନ୍ତି, ଏକ କଲ୍କି ଅନେକ ତ୍ରୁଟିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି |

 ତୃତୀୟ ଦିନ: ଯୀଶୁ ଡିମ୍ବିରି ଗଛକୁ ଅଭିଶାପ ଦିଅନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *