Skip to content
Home » ପ୍ରଥମ ଦିନ: ଯୀଶୁ – ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତି

ପ୍ରଥମ ଦିନ: ଯୀଶୁ – ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତି

 • by

‘ଲିଙ୍ଗ’ ସଂସ୍କୃତ ଅର୍ଥ ‘ଚିହ୍ନ’ ବା ‘ପ୍ରତୀକ’, ରୁ ଆସିଛି ଯାହାର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗମ୍ ଶିବଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଏକ ଗୋଲାକାର ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ଏକ ନିର୍ମିତ ବୃତ୍ତାକାର ପରିଧି ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରେ, ଯାହାକୁ ଶିବ-ପୀଠ କୁହାଯାଏ । ଅନ୍ୟ, ଅଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ବ୍ରହ୍ମ-ପୀଠ (ଗୋଲାକାର ଆଧାର) ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ-ପୀଠ (ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାତ୍ର ପରି ଭିତ୍ତି) ।

ଲିଙ୍ଗମ୍ ଶିବ-ପୀଠ, ବିଷ୍ଣୁ-ପୀଠ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା-ପୀଠ ଦେଖାଏ

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ

ଯଦିଓ ଅନେକ ଆକୃତି, ପରିମାପ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀରେ ଅଗଣିତ ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଅଛି, ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର  ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଅଟେ (ଜ୍ୟୋତି = ‘ଆଲୋକ’) କିମ୍ବା ‘ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରତୀକ’ । ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ (କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ) ପଛରେ ଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କହେ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେବିଷୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଶିବ ଏକ ବିରାଟ ଆଲୋକ ସ୍ତମ୍ଭ (ଜ୍ୟୋତିଲିଙ୍ଗ) ରୂପରେ ଦେଖାଗଲେ । ବିଷ୍ଣୁ ଆଲୋକର ଲିଙ୍ଗକୁ ତଳୁ ଉପରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଲିଙ୍ଗକୁ ଉପରୁ ତଳକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ, ଦୁହେଁ ଭାବୁଥିଲେ ସେମାନେ ଏହାର ସମାପ୍ତି ପାଇବେ । କିନ୍ତୁ କେହି ତାହା ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଲେ ନାହିଁ, ଆଲୋକର ସ୍ତମ୍ଭ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର ହେଲା, ଏହିପରି ଏହା ଏକ ଦୈବିକ ପ୍ରତୀକ ହେଲା ।

ଶିବ ଆଲୋକର ଏକ ବିରାଟ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲେ

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ବାରଟି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଭଗବାନ ଶିବ ପୃଥିବୀରେ ଆଲୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଥିଲେ । ଭକ୍ତମାନେ ଏହି 12 ତୀର୍ଥସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି ଏବଂ ପୁରାଣ ଉକ୍ତ କରେ ଯେ ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ନାମ ନାମ ଉଚ୍ଚାରଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଜୀବନ ଚକ୍ରରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହି 12 ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ହେଲେ:

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଥାନ
 1. ସୋମନାଥ
 2. ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନା
 3. ମହାକଲ
 4. ଓମକାରାମ
 5. କେଦାରଶ୍ୱରା
 6. ଭୀମଶଙ୍କର
 7. ବିଶ୍ୱଶ୍ୱର / ବିଶ୍ୱନାଥ
 8. ତ୍ରିଆମ୍ବାକେଶ୍ୱର
 9. ବୈଦ୍ୟନାଥ
 10. ନାଗେଶ୍ୱର
 11. ରମେଶ୍ୱରମ୍
 12. ଘ୍ରିଷ୍ଣେଶ୍ୱର

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଏବଂ ସୀମାଗୁଡ଼ିକ

ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଦିଗ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ (ଆଲୋକ) ପାଇଁ ଆମର ଗଭୀର ଆବଶ୍ୟକତା । ଅତଏବ, ଅନେକେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଏହି ଅନ୍ଧକାରକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି 12 ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକୁ ତିର୍ଥ-ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଈଶ୍ୱରୀୟ ଆଲୋକ କେବଳ ଆତ୍ମିକ ପ୍ରାପ୍ତିର ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଲୋକମାନେ ହିଁ ଦେଖିପାରନ୍ତି ।

ଯଦି ଆମେ ସେହି ଆତ୍ମିକତାର ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ନାହୁଁ? ଅଥଚ ଯଦି ଆମେ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗକୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଆଲୋକର ଦୃଶ୍ୟ କ୍ଷୀଣ ହୋଇଯାଇଛି? ଯଦି ସେବେଠାରୁ ଆମେ ଅନେକ ପାପ କରିଛୁ? ଯଦି ଆମେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହୁଁ? ତେବେ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ଆମକୁ କିପରି ଉପକୃତ କରିବ? କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ, ଏହି ଆଲୋକ ଆମ ଭିତରେ କିପରି ରହିପାରିବ, ଯାହାଫଳରେ ଆମେ ଆଲୋକର ‘ସନ୍ତାନ’ ହୋଇପାରିବା?

ଯୀଶୁ: ଜ୍ୟୋତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତ

ଯୀଶୁ ଘୋଷଣା କଲେ ଯେ ସେ ଆଲୋକ (ଜ୍ୟୋତି), କେବଳ ଏକ ପବିତ୍ର ତୀର୍ଥରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜଗତକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ାରା ସମସ୍ତେ ‘ଆଲୋକର ସନ୍ତାନ’ ହୋଇପାରିବେ। ଶିବଙ୍କର ରୂପ / ପ୍ରତୀକ / ଆକାର ଏକ ବୃତ୍ତାକାର ପରିଧି ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟେ, ଯାହା ଆମକୁ ବ୍ରହ୍ମା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରକାଶନକୁ ସ୍ମରଣକରାଏ । ଜ୍ୟୋତି ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯୀଶୁ ‘ବୀଜ’ର ଲିଙ୍ଗ (ରୂପ / ପ୍ରତୀକ / ଆକାର) ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ।

ସେ କିପରି ‘ବୀଜ’ କୁ ଲିଙ୍ଗ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ?

ଆମେ ତାଙ୍କ କର ସେବା ମିଶନକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଲାଜାରଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଜୀବିତ ଏବଂ ସେହି ଦିନ ପବିତ୍ର ‘ସାତ’ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିବା ଦିନ ଯିରୂଶାଲମରେ ପ୍ରବେଶ, ବିଷୟରେ ଜାଣିଛେ, ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏହି ଦିନର ଘଟଣା (ପାମ୍ ରବିବାର) କୁ ଦେଖିବା । ଅନେକ ଦେଶରୁ ଯିହୁଦୀମାନେ ଆଗାମୀ ନିସ୍ତାର ପର୍ବପାଳନ ପାଇଁ ଆସୁଥିଲେ, ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ଯିରୂଶାଲମକୁ ଭିଡ କରିଥିଲେ । ଗଧ ଉପରେ ଆରହଣ କରି ସେଠାରେ ଯୀଶୁଙ୍କ ଆଗମନ ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସୁସମାଚାର ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରେ ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ପର୍ବ ସମୟରେ ଉପାସନା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆସିଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ଗ୍ରୀକ୍ ଲୋକ ଥିଲେ। ସେମାନେ ଗାଲିଲୀସ୍ଥ ବେଥ୍ସାଇଦାନିବାସୀ ଫିଲିପ୍ପଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ତାହାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି କହିଲେ, ମହାଶୟ, ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା। ଫିଲିପ୍ପ ଯାଇ ଆନ୍ଦ୍ରୀୟଙ୍କୁ କହିଲେ, ପୁଣି ଆନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ଫିଲିପ୍ପ ଯାଇ ଯୀଶୁଙ୍କୁ କହିଲେ।

ଯୋହନ 12:20-22

 ଯୀଶୁଙ୍କ ସମୟରେ ଗ୍ରୀକ୍-ଯିହୁଦୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ଗ୍ରୀକ୍ (ଅଣ-ଯିହୁଦୀ) ମାନେ ଯିହୁଦୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ବିଷୟରେ ଶୁଣି ନଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଯିହୁଦୀମାନେ ଗ୍ରୀକ୍ ଏବଂ ରୋମୀୟମାନଙ୍କୁ ଅଶୁଚି ମନେ କରୁଥିଲେ। ଗ୍ରୀକ୍‍ମାନେ ଏହାର ଅଦୃଶ୍ୟ ଈଶ୍ଵର ଏବଂ ଏହାର ପର୍ବଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଯିହୂଦୀ ଧର୍ମକୁ ମୂର୍ଖତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ । ତେଣୁ ଯିହୂଦୀ ଓ ଅଣଯିହୂଦୀମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଶତ୍ରୁତା ମନୋଭାବ ରଖି ଅଲଗା ଅଲଗା ରହୁଥିଲେ।

ସମସ୍ତ ଜାତି ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଜ୍ୟୋତି

କିନ୍ତୁ ଯିଶାଇୟ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ (750 ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ) ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲେ ।

https://en.satyavedapusthakan.net/wp-content/uploads/sites/3/2017/10/isaiah-sign-of-the-branch-timeline--1024x576.jpg

ଐତିହାସିକ ସମୟସୀମାରେ ୠଷି ଯିଶାଇୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏବ୍ରୀୟ ୠଷି (ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା)

ସେ ଲେଖିଥିଲେ:

ହେ ଦ୍ଵୀପସମୂହ, ମୋʼ କଥା ଶୁଣ; ହେ ଦୂରସ୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀସମୂହ, ମନୋଯୋଗ କର; ମୁଁ ଗର୍ଭସ୍ଥ ହେବା ସମୟଠାରୁ ସଦାପ୍ରଭୁ ମୋତେ ଆହ୍ଵାନ କରିଅଛନ୍ତି; ମୁଁ ମାତାଙ୍କ ଉଦରରୁ ଭୂମିଷ୍ଠ ହେବା ସମୟଠାରୁ ସେ ମୋହର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଅଛନ୍ତିନ୍ତ

ଯିଶାଇୟ 49:1

ପୁଣି, ମୋତେ ତାହାଙ୍କର ସେବକ ହେବା ପାଇଁ ଓ ଯାକୁବକୁ ତାହାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ତାହାଙ୍କ ନିକଟରେ ସଂଗୃହୀତ ହେବା ପାଇଁ ଯେ ମୋତେ ଗର୍ଭରୁ ନିର୍ମାଣ କଲେ, ସେହି ସଦାପ୍ରଭୁ ଏବେ କହନ୍ତି; (କାରଣ ମୁଁ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଆଦରଣୀୟ ଅଟେ ଓ ମୋହର ପରମେଶ୍ଵର ମୋହର ବଳ ସ୍ଵରୂପ ହୋଇଅଛନ୍ତିନ୍ତ) ଏଣୁ ସେ କହନ୍ତି, ତୁମ୍ଭେ ଯେ ଯାକୁବର ଗୋଷ୍ଠୀବର୍ଗକୁ ଉତ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଓ ଇସ୍ରାଏଲର ରକ୍ଷିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମ୍ଭର ସେବକ ହେବ, ଏହା ଅତି କ୍ଷୁଦ୍ର ବିଷୟ; ତୁମ୍ଭେ ପୃଥିବୀର ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେପରି ଆମ୍ଭର କୃତ ପରିତ୍ରାଣ ସ୍ଵରୂପ ହେବ, ଏଥିପାଇଁ ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶୀୟମାନଙ୍କର ଦୀପ୍ତି ସ୍ଵରୂପ ମଧ୍ୟ କରିବା।

 ଯିଶାଇୟ 49:5-6[Ma1] 

ଉଠ, ଦୀପ୍ତିମତୀ ହୁଅ, କାରଣ ତୁମ୍ଭର ଦୀପ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଓ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କର ପ୍ରତାପ ତୁମ୍ଭ ଉପରେ ଉଦିତ ହୋଇଅଛି। କାରଣ, ଦେଖ, ଅନ୍ଧକାର ପୃଥିବୀକି ଓ ଘୋର ଅନ୍ଧକାର ଗୋଷ୍ଠୀବର୍ଗଙ୍କୁ ଆଚ୍ଛନ୍ନ କରିବ; ମାତ୍ର ତୁମ୍ଭ ଉପରେ ସଦାପ୍ରଭୁ ଉଦିତ ହେବେ ଓ ତାହାଙ୍କର ପ୍ରତାପ ତୁମ୍ଭ ଉପରେ ଦେଖାଯିବ। ପୁଣି, ଅନ୍ୟ ଦେଶୀୟମାନେ ତୁମ୍ଭର ଦୀପ୍ତି ନିକଟକୁ ଓ ରାଜଗଣ ତୁମ୍ଭ ଅରୁଣୋଦୟର ଆଲୁଅ ନିକଟକୁ ଆସିବେ।

 ଯିଶାଇୟ 60:1-3

ପ୍ରଭୁଙ୍କର ‘ଦାସ’ ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯିଶାଇୟ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ଅଣଯିହୁଦୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଆଲୋକ’ (‘ଯାକୁବର ଗୋଷ୍ଠୀ’) ହେବ, ଯାହାର ଆଲୋକ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାନ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବ । କିନ୍ତୁ ଯିହୁଦୀ ଏବଂ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରିବ?

ପାମ୍ ରବିବାର: ସମସ୍ତଙ୍କ ଲୋକପାଇଁ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶିତ

କିନ୍ତୁ ସେହି ପାମ୍ ରବିବାରରେ ଗ୍ରୀକ୍‍ମାନେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଯିରୂଶାଲମକୁ ଯାଉଥିବାର ଦେଖେ । ସୁସମାଚାର ଜାରିରଖେ:

 ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ର ମହିମାନ୍ଵିତ ହେବା ନିମନ୍ତେ ସମୟ ଉପସ୍ଥିତ। ସତ୍ୟ ସତ୍ୟ ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ କହୁଅଛି, ଗହମବୀଜ ଯଦି ମୃତ୍ତିକାରେ ପଡ଼ି ନ ମରେ, ତାହାହେଲେ ତାହା ଏକମାତ୍ର ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ମରେ, ତାହାହେଲେ ବହୁତ ଫଳ ଫଳେ। ଯେ ଆପଣା ପ୍ରାଣକୁ ପ୍ରିୟଜ୍ଞାନ କରେ, ସେ ତାହା ହରାଇବ, ଆଉ ଯେ ଆପଣା ପ୍ରାଣକୁ ଇହ-ଜଗତରେ ଘୃଣା କରେ, ସେ ତାହା ଅନ; ଜୀବନ ନିମନ୍ତେ ରକ୍ଷା କରିବ। କେହି ଯେବେ ମୋହର ସେବକ, ତେବେ ସେ ମୋହର ଅନୁଗମନ କରୁ; ଆଉ, ମୁଁ ଯେଉଁଠାରେ ଥାଏ, ମୋହର ସେବକ ମଧ୍ୟ ସେହିଠାରେ ରହିବ; କେହି ଯେବେ ମୋହର ସେବା କରେ, ତେବେ ପିତା ତାହାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବେ। ଏବେ ମୋହର ପ୍ରାଣ ଉଦ୍ବିଗ୍ନ ହୋଇଅଛି, ଆଉ ମୁଁ କଅଣ କହିବି? ପିତଃ, ମୋତେ ଏହି ସମୟଠାରୁ ରକ୍ଷା କର? କିନ୍ତୁ ଏଥିସକାଶେ ତ ମୁଁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟକୁ ଆସିଅଛି। ପିତଃ, ଆପଣା ନାମ ମହିମାନ୍ଵିତ କର। ସେଥିରେ ଆକାଶରୁ ଏହି ବାଣୀ ହେଲା, ଆମ୍ଭେ ତାହା ମହିମାନ୍ଵିତ କରିଅଛୁ, ଆଉ ପୁନର୍ବାର ମହିମାନ୍ଵିତ କରିବୁ। ତେଣୁ ପାଖରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକସମୂହ ଏହା ଶୁଣି ମେଘଗର୍ଜନ ହେଲା ବୋଲି କହିଲେ; ଅନ୍ୟମାନେ କହିଲେ, ଜଣେ ଦୂତ ଏହାଙ୍କୁ କଥା କହିଅଛନ୍ତି। ଯୀଶୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ମୋʼ ନିମନ୍ତେ ଏହି ବାଣୀ ହୋଇ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ହୋଇଅଛି। ଏବେ ଏହି ଜଗତର ବିଚାର ଉପସ୍ଥିତ; ଏବେ ଏହି ଜଗତର ଅଧିପତିକୁ ବାହାରେ ପକାଯିବ।ଆଉ, ମୁଁ ଯଦି ପୃଥିବୀରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ଵକୁ ଉତ୍ଥିତ ହେବି, ତାହାହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆପଣା ନିକଟକୁ ଆକର୍ଷଣ କରିବି। ସେ କେଉଁ ପ୍ରକାର ମୃତ୍ୟୁଭୋଗ କରିବାକୁ ଯାଉଅଛନ୍ତି, ସେଥିର ସୂଚନା ଦେଇ ଏହା କହିଲେ। ସେଥିରେ ଲୋକସମୂହ ତାହାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଚିରକାଳ ରହିବେ ବୋଲି ଆମ୍ଭେମାନେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ଶୁଣିଅଛୁ, ତେବେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ର ଅବଶ୍ୟ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ଵକୁ ଉତ୍ଥିତ ହେବେ ବୋଲି ତୁମ୍ଭେ କିପରି କହୁଅଛ? ଏହି ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ର କିଏ? ସେଥିରେ ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, ଆଉ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମାତ୍ର ଜ୍ୟୋତିଃ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି। ଅନ୍ଧକାର ଯେପରି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାସ ନ କରେ, ଏଥିନିମନ୍ତେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଜ୍ୟୋତିଃ ଥାଉ ଥାଉ ଗମନାଗମନ କର; ଯେ ଅନ୍ଧକାରରେ ଗମନାଗମନ କରେ, ସେ କେଉଁଠାକୁ ଯାଉଅଛି, ତାହା ଜାଣେ ନାହିଁ। ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯେପରି ଜ୍ୟୋତିଃର ସନ୍ତାନ ହୁଅ, ସେଥିପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଃ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଥାଉ ଥାଉ ଜ୍ୟୋତିଃରେ ବିଶ୍ଵାସ କର। ଯୀଶୁ ଏହିସବୁ କଥା କହି ପ୍ରସ୍ଥାନ କଲେ ଓ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୋପନରେ ରହିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯଦ୍ୟପି ସେ ସେମାନଙ୍କ ସାକ୍ଷାତରେ ଏତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର୍ମ କରିଥିଲେ, ତଥାପି ସେମାନେ ତାହାଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରୁ ନ ଥିଲେ, ଯେପରି ଭାବବାଦୀ ଯିଶାଇୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉକ୍ତ ଏହି ବାକ୍ୟ ସଫଳ ହୁଏ, ହେ ପ୍ରଭୁ, କିଏ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ସମ୍ଵାଦ ବିଶ୍ଵାସ କରିଅଛି? ଆଉ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହୁ କାହା ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଅଛି? ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରି ପାରୁ ନ ଥିଲେ, ଯେଣୁ ଯିଶାଇୟ ପୁନଶ୍ଚ କହିଅଛନ୍ତି, ସେ ସେମାନଙ୍କର ଚକ୍ଷୁ ଅନ୍ଧ କରିଅଛନ୍ତି, ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟ ଜଡ଼ କରିଅଛନ୍ତି, ଯେପରି ସେମାନେ ଆଖିରେ ଦେଖିବେ ନାହିଁ ଓ ହୃଦୟରେ ବୁଝିବେ ନାହିଁ, ପୁଣି ଫେରିବେ ନାହିଁ, ଆଉ ଆମ୍ଭେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବୁ ନାହିଁ। ଯିଶାଇୟ ଏହିସବୁ କହିଲେ, କାରଣ ସେ ତାହାଙ୍କର ମହିମା ଦେଖିଲେ ଓ ତାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥା କହିଲେ। ତଥାପି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁଦ୍ଧା ଅନେକେ ତାହାଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କଲେ, କିନ୍ତୁ କାଳେ ସେମାନେ ସମାଜଚ୍ୟୁତ ହୁଅନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଫାରୂଶୀମାନଙ୍କ ହେତୁ ତାହା ସ୍ଵୀକାର କରୁ ନ ଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କଠାରୁ ଗୌରବ ଅପେକ୍ଷା ବରଂ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୌରବ ଭଲ ପାଇଲେ। ଯୀଶୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଵରରେ କହିଲେ, ଯେ ମୋʼଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ, ସେ ମୋʼଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ମୋହର ପ୍ରେରଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ; ଆଉ, ଯେ ମୋତେ ଦର୍ଶନ କରେ, ସେ ମୋହର ପ୍ରେରଣକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରେ। ଯେକେହି ମୋʼଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ, ସେ ଯେପରି ଅନ୍ଧକାରରେ ବାସ ନ କରେ, ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ଜଗତକୁ ଜ୍ୟୋତିଃ ହୋଇ ଆସିଅଛି। କେହି ଯଦି ମୋହର ବାକ୍ୟ ଶୁଣି ପାଳନ କରେ ନାହିଁ, ତାହାହେଲେ ମୁଁ ତାହାର ବିଚାର କରେ ନାହିଁ; କାରଣ ମୁଁ ଜଗତର ବିଚାର କରିବାକୁ ନ ଆସି ବରଂ ଜଗତକୁ ପରିତ୍ରାଣ କରିବାକୁ ଆସିଅଛି। ଯେ ମୋତେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରେ ଓ ମୋହର ବାକ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ, ତାହାର ବିଚାରକର୍ତ୍ତା ଅଛି; ମୁଁ ଯେଉଁ ବାକ୍ୟ କହିଅଛି, ତାହା ଶେଷ ଦିନରେ ତାହାର ବିଚାର କରିବ। କାରଣ ମୁଁ ଆପଣାଠାରୁ କହି ନାହିଁ, ମାତ୍ର ମୁଁ କଅଣ କହିବି ଓ କଅଣ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବି, ତାହା ମୋହର ପ୍ରେରଣକର୍ତ୍ତା ପିତା ମୋତେ ଆଜ୍ଞା ଦେଇଅଛନ୍ତି; ପୁଣି, ତାହାଙ୍କ ଆଜ୍ଞା ଯେ ଅନ; ଜୀବନ, ଏହା ମୁଁ ଜାଣେ। ଅତଏବ, ମୁଁ ଯେ ଯେ କଥା କହେ, ପିତା ମୋତେ ଯେପରି କହିଅଛନ୍ତି, ସେହିପରି କହେ।

ଯୋହନ 12:23-50[Ma2] 

ଯୀଶୁ ଗ୍ରୀକ୍‍ମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ସମସ୍ତ ଲୋକ’ (କେବଳ ଯିହୁଦୀ ନୁହେଁ) ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତି ଆରମ୍ଭରେ ଦେଖିଲେ । ଏପରିକି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଆତ୍ମିକ ସଫଳତା ନଥିବା, ପାପରେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଭ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜ୍ୟୋତି ନିକଟକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି କାରଣ ସେ ‘ଜ୍ୟୋତି ଭାବରେ ଜଗତକୁ ଆସିଥିଲେ’ (v.46), ଏକ ଜ୍ୟୋତି ସମସ୍ତ ଦେଶ ଉପରେ ଆଲୋକିତ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ପଠାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖିବେ (v.45) – ସେମାନେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ପ୍ରକାଶ ଦେଖିବେ ।

ଯୀଶୁ: ‘ବୀଜ’ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତୀକ (ଲିଙ୍ଗ)

ଯୀଶୁ ଏପରି କେତେକ ବିଷୟ କହିଲେ ଯାହା ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ । ସେ ନିଜ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପ୍ରତୀକ ବା ଲିଙ୍ଗ ବୀଜ (v24) ଥିଲା  । ସେହି ପ୍ରତୀକ କାହିଁକି? ଶିବଙ୍କ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗରୁ ଆଲୋକର କିରଣ ତୁଳନାରେ ଏହା ଛୋଟ ଏବଂ ଅମୂଳକ ମନେହୁଏ । ସେ ‘ପୁନର୍ଜୀବିତ’ ହେବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ଯାହା ସୁସମାଚାର କ୍ରୁଶରେ ତାଙ୍କର ଆସୁଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରେ । ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା କିପରି ମୃତ୍ୟୁ ପରାଜିତ ହେବ? ପୂର୍ବରେ ଦେବ ଏବଂ ଅସୂରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ, ଦେବମାନେ ସର୍ବଦା ଯୁଦ୍ଧର ବିଜୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ମରିବା ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ।

ଆବେଗ ସପ୍ତାହର ଆଲୋକ ବୁଝିବା

ଏହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏହି ସପ୍ତାହକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ସେ ସପ୍ତାହକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ପ୍ରାୟତଃ  ଦୁଃଖଭୋଗର ସପ୍ତାହ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଜଗତର ଇତିହାସକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା । ସୁସମାଚାରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ପରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ଏପରିକି ଜଗତର ସୃଷ୍ଟି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ । ସେ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ଯେ, ଯିଏ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ, ସେ ହିଁ ନିଜକୁ ଜ୍ୟୋତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଦୁଃଖଭୋଗ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନରେ ଏକ ସମୟସୀମା ସୃଷ୍ଟି କରି ଆମେ ଏହି ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରୁ ।

ଦୁଃଖଭୋଗ ସପ୍ତାହର ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ: ପ୍ରଥମ ଦିନ, ରବିବାର

ସପ୍ତାହର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ, ପାମ୍ ରବିବାର, ସେ ତିନି ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ, ଯିଖରିୟଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଏକ ଗଧ ଉପରେ ଯିରୂଶାଲମକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଦାନିୟେଲ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିବା ସମୟରେ ସେ ଏପରି କରିଥିଲେ । ତୃତୀୟରେ, ସେ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଯାହା ଯିଶାଇୟ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଆଲୋକିତ କରିବେ ଅର୍ଥାତ ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଲୋକିତ କରିବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସେ କିପରି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ତାହା ଆମେ ଦେଖିବା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *