Skip to content
Home » ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର କୁମ୍ଭ ରାସି |

ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର ତୁମର କୁମ୍ଭ ରାସି |

  • by

କୁମ୍ଭ, ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିର କାହାଣୀର ଷଷ୍ଠ ଜାତକ ଅଟେ  ଏବଂ ଏହି ରାଶିର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଜୟର ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ । କୁମ୍ଭ, ଲାଟିନ୍ ଭାଷାରୁ ଆସେ ଯାହାର ଅର୍ଥ ‘ଜଳ ଧାରଣକାରୀ’ ଅଟେ, ଜଣେ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପାତ୍ରରୁ ଜଳ ନଦୀ ଢାଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗଠନ କରେ । ଆଧୁନିକ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଆପଣ ଜାତକ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରେମ, ଶୁଭଫଳ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ କୁମ୍ଭ ରାଶି ପାଇଁ ରାଶିଫଳ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ କୁମ୍ଭ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଅର୍ଥ, ଭାଗ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରେମରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆମର ତୃଷା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । କେବଳ କୁମ୍ଭରେ ଥିବା ମନୁଷ୍ୟ ସେହି ଜଳ ଯୋଗାଇପାରେ ଯାହା ଆମର ତୃଷାକୁ ମେଣ୍ଟାଇପାରିବ । ପ୍ରାଚୀନ ରାଶିରେ କୁମ୍ଭ ଏହାର ଜଳକୁ ସମସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରେ । ତେଣୁ ଯଦିଓ ଆପଣ ଆଧୁନିକ ରାଶିରେ କୁମ୍ଭ ନୁହଁନ୍ତି, କୁମ୍ଭ ତାରାଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଜଳ ପିଇବେ କି ନାହିଁ ତାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିପାରିବେ ।

ତାରଗଣରେ କୁମ୍ଭ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ

କୁମ୍ଭ ଗଠନ କରୁଥିବା ତାରାଗୁଡ଼ିକ ଏଠାରେ ଅଛି । ଏହି ତାରାଗୁଡ଼ିକ ଫଟୋରେ ଏକ ପାତ୍ରରୁ ପାଣି ଢାଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରି ଆପଣ କିଛି ଦେଖିପାରୁଛନ୍ତି କି?

କୁମ୍ଭ ତାରା ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ଫଟୋ

ଯଦିଓ ଆମେ କୁମ୍ଭର ତାରାଗୁଡ଼ିକୁ ରେଖା ସହ ସଂଯୋଗ କରୁ, ଏପରି କୌଣସି ପ୍ରତିଛବିକୁ ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ । କେହି କିପରି କଳ୍ପନା କରିପାରେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହିପରି ଏକ ମାଛ ଉପରେ ପାଣି ଢାଳିପାରେ?

ରେଖାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ତାରକା ସହ କୁମ୍ଭ

କିନ୍ତୁ ଏହି ଚିହ୍ନଟି ମାନବ ଇତିହାସରେ ଅତୀତକୁ ପ୍ରକାଶ କରେ । ମିସରର ଡେଣ୍ଡେରା ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ରାଶି, ଯାହାକି 2000 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା, ନାଲି ରଙ୍ଗର ଜଳ ବହନ କରୁଥିବା କୁମ୍ଭର ଚିତ୍ର ବୃତ୍ତାକାର ମଧ୍ୟରେ । କୂଳରେ ଥିବା ଚିତ୍ରରେ ଆପଣ ଜଳ ମାଛ ଆଡକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଦେଖିପାରିବେ ।

ଡେଣ୍ଡେରାରେ ମିଶର ରାଶି କୁମ୍ଭ ସହିତ ବୃତ୍ତାକାର ମଧ୍ୟରେ

ଏହି ରାଶିର ଏକ ଜାତୀୟ ଭୌଗୋଳିକ ଚିତ୍ର ଯାହା ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ କୁମ୍ଭକୁ ଦେଖାଏ

କୁମ୍ଭ ସହିତ ଜାତୀୟ ଭୌଗୋଳିକ ରାଶି ତାରକା ତାଲିକା ବୃତ୍ତାକାର ମଧ୍ୟରେ

କୁମ୍ଭ ଗଠନ କରୁଥିବା ତାରାଗୁଡ଼ିକୁ ରେଖା ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜରେ ଏକ ମନୁଷ୍ୟ, ପାତ୍ର ଏବଂ ପାଣି ଢାଳିବା ଭଳି କିଛି ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ନିମ୍ନରେ କୁମ୍ଭର କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଫୋଟୋଗୁଡ଼ିକ ଅଛି ।

କୁମ୍ଭ ଏବଂ ଜଳର ନଦୀ

ମାଛ ପାଇଁ ପାଣି ଢାଳୁଥିବା କୁମ୍ଭ ରାଶିର ପାରମ୍ପାରିକ ରାଶିର ଚିତ୍ର (ଦକ୍ଷିଣୀୟ ମାଛ – କୁମ୍ଭ)

ପିସ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ – କୁମ୍ଭ ଦକ୍ଷିଣ ମାଛରେ ଉପରେ  ପାଣି ଢାଳୁଥିବା ଫୋଟୋ

ପୂର୍ବ ରାଶିର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ପରି, ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜର ଚିତ୍ର ସ୍ଵୟଂ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ଏହି ନକ୍ଷତ୍ର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ନାହିଁ । ବରଂ, ଜଳ ଧାରକର ଧାରଣା ପ୍ରଥମେ ଆସିଥିଲା ​​। ଆଦ୍ୟ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ଏହି ଧାରଣାକୁ ତାରାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଏକ ସ୍ମୃତି ଆକାର ଭାବରେ ପ୍ରତିଛବି ଆକାରରେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଛବି ଦେଖାଇ, ସେମାନଙ୍କୁ ଜଳ ଧାରକ ସହିତ ଜଡିତ କାହାଣୀ କହିପାରୁଥିଲେ । ଏହା ଏହାର ମୂଳ ଜ୍ୟୋତିଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଯେପରି ଆମେ ଏଠାରେ ଦେଖୁ ।

କିନ୍ତୁ କାହିଁକି? ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଥିଲା?

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ କୁମ୍ଭ ରାଶି ଦକ୍ଷିଣ ମତ୍ସ୍ୟ ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜ ସହିତ କାହିଁକି ଜଡିତ ହେଲା ତେଣୁ କୁମ୍ଭର ଜଳ ମାଛ ଆଡକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ?

ପ୍ରାଚୀନ ରାଶି କାହାଣୀ

ଆମେ ଦେଖିଲୁ ଯେ ବାଇବେଲର ପ୍ରାଚୀନ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ଘୋଷଣା କରେ ଯେ ଈଶ୍ଵର ନକ୍ଷତ୍ରପୁଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ତାଙ୍କ କାହାଣୀରେ ମାନବଜାତିର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହିପରି ଆଦମ / ମନୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ରମାନେ ତାଙ୍କ ବଂଶଧରମାନଙ୍କୁ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଯୋଜନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଲେ । କନ୍ୟା କୁମାରୀଙ୍କ ଆଗାମୀ ପୁତ୍ର – ଯୀଶୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ । ମହାନ ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ତାଙ୍କର ବିଜୟର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗରେ ଦେଖୁ ।

କୁମ୍ଭର ମୂଳ ଅର୍ଥ

କୁମ୍ବ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ମହାନ ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଯାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ ।

  • ଆମେ ଶୋଷିଲା ଲୋକ (ଦକ୍ଷିଣ ମାଛ ପାଣିରେ ପିଉଥିବାର ଦେଖାଯାଏ)
  • ମନୁଷ୍ୟର ଜଳ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଜଳ ଯାହା ଶେଷରେ ଆମର ତୃଷା  ମେଣ୍ଟାଇଥାଏ ।

ଏହି ଦୁଇଟି ସତ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରାଚୀନ ସାଧୁ / ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ଆମ୍ଭେ ତୃଷାର୍ତ୍ତ

ପ୍ରାଚୀନ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାମାନେ ଆମର ତୃଷା ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଲେଖିଥିଲେ । ଗୀତସଂହିତା (ପ୍ରାଚୀନ ଗୀତା) ଏହାକୁ ଏହିପରି ପ୍ରକାଶ କରେ:

ହରିଣୀ ଯେରୂପ ଜଳସ୍ରୋତ ପାଇଁ ଧକାଏ, ସେରୂପ ହେ ପରମେଶ୍ଵର, ମୋʼ ପ୍ରାଣ ତୁମ୍ଭ ପାଇଁ ଧକାଏ।

ପରମେଶ୍ଵରଙ୍କ ନିମନ୍ତେ, ଜୀବିତ ପରମେଶ୍ଵରଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ମୋʼ ପ୍ରାଣ ତୃଷିତ; ମୁଁ କେବେ ଆସି ପରମେଶ୍ଵରଙ୍କ ଛାମୁରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେବି?

ଗୀତସଂହିତା 42:1-2

ହେ ପରମେଶ୍ଵର, ତୁମ୍ଭେ ମୋହର ପରମେଶ୍ଵର; ଯନିରେ ମୁଁ ତୁମ୍ଭର ଅନ୍ଵେଷଣ କରିବି; ଜଳଶୂନ୍ୟ ଶୁଷ୍କ ଓ ଶ୍ରାନ୍ତିକର ଦେଶରେ ମୋʼ ପ୍ରାଣ ତୁମ୍ଭ ନିମନ୍ତେ ତୃଷିତ ହୁଏ ଓ ମୋʼ ଶରୀର ତୁମ୍ଭ ପାଇଁ ଲାଳସା କରେ।

ଗୀତସଂହିତା 63:1

କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହି ତୃଷାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ‘ଜଳ’ ସହିତ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁ, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ । ଯିରିମୀୟ ଶିଖାଇଲେ ଯେ ଏହା ଆମର ପାପର ମୂଳ କାରଣ ଅଟେ ।

କାରଣ ଆମ୍ଭର ଲୋକମାନେ ଦୁଇଟି ଦୋଷ କରି ଅଛନ୍ତି; ସେମାନେ ଅମୃତ ଜଳର ନିର୍ଝର ସ୍ଵରୂପ ଯେ ଆମ୍ଭେ, ଆମ୍ଭକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରିଅଛନ୍ତି, ପୁଣି ଆପଣା-ମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ନାନା କୂପ ଖୋଳିଅଛନ୍ତି, ସେସବୁ ଭଗ୍ନ କୂପ, ଜଳଧାରଣ କରି ନ ପାରେ।

ଯିରିମୀୟ 2:13

ଆମେ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଜଳ ପୁଷ୍କରିଣୀଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଅଟେ: ଅର୍ଥ, ଯୌନ, ସୁଖ, କାର୍ଯ୍ୟ, ପରିବାର, ବିବାହ, ସ୍ଥିତି । କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରେ ନାହିଁ, ଆମେ ତଥାପି ଅଧିକ ତୃଷାର୍ତ୍ତ ଥାଉ । ନିଜ ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ମହାନ ରାଜା ଶଲୋମନ ଏହା ଆମର ମାୟା ବୋଲି ଲେଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆମର ତୃଷାକୁ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଆମେ କ’ଣ କରିପାରିବା?

ଆମର ତୃଷାକୁ ମେଣ୍ଟାଇବା ଜୀବନ୍ତ ଜଳ ।

ଏହି ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଆମର ତୃଷାର୍ତ୍ତ ମେଣ୍ଟାଯିବ । ମୋଶା ଯେପରି ସେହି ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ:

ତାହାର କଳସରୁ ଜଳ ଉଚ୍ଛୁଳିବ, ତାହାର ବୀଜ ଅନେକ ଜଳରେ ପଡ଼ିବ, ପୁଣି ତାହାର ରାଜା ଆଗାଗଠାରୁ ଉଚ୍ଚୀକୃତ ହେବେ ଓ ତାହାର ରାଜ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହେବ।

ଗଣନା ପୁସ୍ତକ 24:7

ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ଯିଶାଇୟଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁସାରେ ଏହା ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦେଖ, ଏକ ରାଜା ଧର୍ମାନୁସାରେ ରାଜତ୍ଵ କରିବେ ଓ ଅଧିପତିମାନେ ନ୍ୟାୟାନୁସାରେ ଶାସନ କରିବେ।

ଯିଶାଇୟ 32:1-2

ପୁଣି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନୁଷ୍ୟ ବତାସରୁ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥାନ ଓ ଝଡ଼ରୁ ଆଶ୍ରୟ, ଶୁଷ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଜଳସ୍ରୋତ, ଶ୍ରାନ୍ତିଜନକ ଭୂମିରେ ବୃହତ୍ ଶୈଳର ଛାୟା ସ୍ଵରୂପ ହେବେ।

ଦରିଦ୍ର ଓ ଦୀନହୀନମାନେ ଜଳ ଅନ୍ଵେଷଣ କରନ୍ତି, ମାତ୍ର ଜଳ ନାହିଁ, ତହିଁରେ ସେମାନଙ୍କ ଜିହ୍ଵା ତୃଷାରେ ଶୁଷ୍କ ହୁଏ; ଆମ୍ଭେ ସଦାପ୍ରଭୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେବା, ଆମ୍ଭେ ଇସ୍ରାଏଲର ପରମେଶ୍ଵର ସେମାନଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ କରିବା ନାହିଁ।

ଯିଶାଇୟ 41:17

ତେବେ ତୃଷା କିପରି ଦୂର ହେବ? ଯିଶାଇୟ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି

କାରଣ ଆମ୍ଭେ ସଦାପ୍ରଭୁ, ତୁମ୍ଭ ପରମେଶ୍ଵର, ଇସ୍ରାଏଲର ଧର୍ମସ୍ଵରୂପ, ତୁମ୍ଭର ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ଅଟୁ; ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭ ମୁକ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଵରୂପେ ମିସର ଓ ତୁମ୍ଭ ପରିବର୍ତ୍ତେ କୂଶ୍ ଓ ଶିବା ଦେଶ ଦେଇଅଛୁ।

ଯିଶାଇୟ 44:3

ସୁସମାଚାରରେ, ଯୀଶୁ ସେ ସେହି ଜଳ ଅଟନ୍ତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କଲେ

ଶେଷଦିନ, ଅର୍ଥାତ୍, ପର୍ବର ପ୍ରଧାନ ଦିନ, ଯୀଶୁ ଠିଆ ହୋଇ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଵରରେ କହିଲେ, କେହି ଯଦି ତୃଷିତ ହୁଏ, ତେବେ ସେ ମୋʼ ନିକଟକୁ ଆସି ପାନ କରୁ। ଯେ ମୋʼଠାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ, ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ରର ଉକ୍ତି ପ୍ରମାଣେ ତାହାର ଅନ୍ତରରୁ” ଜୀବନ୍ତ ଜଳସ୍ରୋତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବ। ତାହାଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ଵାସକାରୀମାନେ ଯେଉଁ ଆତ୍ମା ପାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ତାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ ଏହା କହିଲେ, କାରଣ ଯୀଶୁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିମାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଆତ୍ମା ପ୍ରଦତ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

ଯୋହନ 7: 37-39

ସେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେହି ‘ଜଳ’ ଯାହା ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ବା ପ୍ରାଣର ତୃଷ୍ଣା ନିବାରଣ କରେ , ଯାହା ପେଣ୍ଟିକଷ୍ଟ ଦିନ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲା ​​। ଏହା ଏକ ଆଂଶିକ ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଥିଲା, ଯାହା ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ ଯେପରି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି:

ପରେ ସେ ମୋତେ ଜୀବନଦାୟକ ଜଳର ଗୋଟିଏ ନଦୀ ଦେଖାଇଲେ, ତାହା ସ୍ଫଟିକ ସଦୃଶ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳ, ପୁଣି ଈଶ୍ଵର ଓ ମେଷଶାବକଙ୍କ ସିଂହାସନରୁ ନିର୍ଗତ ହୋଇ ନଗରର ପଥ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଅଛି।

ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ 22:1

ତୃଷାର୍ତ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ମାଛ

ମାଛ ଅପେକ୍ଷା କିଏ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ? ତେଣୁ କୁମ୍ଭ ରାଶିରେ ପିସ୍କିସ୍ ଆଷ୍ଟ୍ରାଲିସ୍ – ଦକ୍ଷିଣ ମାଛ ରେ ପାଣି ଢାଳିବାର ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଅଛି । ଏହା ସରଳ ସତ୍ୟତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଯେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଜିତାଯାଇଥିବା ବିଜୟ ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ – କୁମାରୀଙ୍କ ବଂଶ – ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆବଶ୍ୟକ:

ହେ ତୃଷିତ ଲୋକସକଳ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଜଳ ନିକଟକୁ ଆସ, ପୁଣି ଯାହାର କିଛି ଅର୍ଥ ନାହିଁ, ସେ ଆସୁ; ତୁମ୍ଭେମାନେ ଆସ, କିଣ ଓ ଭୋଜନ କର; ହଁ, ଆସ, ଅର୍ଥ ଓ ମୂଲ୍ୟ ବିନା ଦ୍ରାକ୍ଷାରସ ଓ ଦୁଗ୍ଧ କିଣ। ଅଖାଦ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ତୁମ୍ଭେମାନେ କାହିଁକି ରୂପା ବ୍ୟୟ କରୁଅଛ? ଓ ଯାହା ତୃପ୍ତିକର ନୁହେଁ, ତହିଁ ପାଇଁ କାହିଁକି ତୁମ୍ଭେମାନେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଅଛ? ମନୋଯୋଗ କରି ଆମ୍ଭର କଥା ଶୁଣ ଓ ଉତ୍ତମ ଦ୍ରବ୍ୟ ଭୋଜନ କର ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଦ୍ରବ୍ୟରେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ପ୍ରାଣକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଅ। କର୍ଣ୍ଣ ଡେର ଓ ଆମ୍ଭ ନିକଟକୁ ଆସ; ଶୁଣ, ତହିଁରେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ପ୍ରାଣ ବଞ୍ଚିବ; ପୁଣି, ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ନିତ୍ୟସ୍ଥାୟୀ ନିୟମ, ଅର୍ଥାତ୍, ଦାଉଦଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଶ୍ଚିତ ଦୟା ସ୍ଥିର କରିବା।

ଯିଶାଇୟ  55:1-3

ଏହି ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଚିତ୍ର ମୀନ ରାଶିରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଙ୍କର ଜଳର ଉପହାର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ – ଆପଣ ଏବଂ ମୁଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟୁ ।

କୁମ୍ଭ ରାଶିଫଳ

ରାଶିଫଳ ଗ୍ରୀକ୍ ‘ହୋରୋ’ (ଘଣ୍ଟା) ରୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟକୁ ଚିହ୍ନିବା । ଭବିଷ୍ୟବାଣୀଗୁଡ଼ିକ ଯୀଶୁଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କୁମ୍ଭ ରାଶିର ‘ହୋରୋ’ ଚିହ୍ନିତ କରେ ।

ଯୀଶୁ ତାହାକୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ଯେକେହି ଏହି ଜଳ ପାନ କରେ, ସେ ପୁନର୍ବାର ତୃଷିତ ହେବ;

କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଯେଉଁ ଜଳ ଦେବି, ତାହା ଯେକେହି ପାନ କରିବ, ସେ କେବେ ହେଁ ତୃଷାର୍ତ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ମୁଁ ତାହାକୁ ଯେଉଁ ଜଳ ଦେବି, ତାହା ଅନ; ଜୀବନଦାୟକ ଜଳର ନିର୍ଝର ସ୍ଵରୂପେ ତାହାଠାରେ ଉଚ୍ଛୁଳି ଉଠୁଥିବ। ଯୀଶୁ ତାହାକୁ କହିଲେ, ଆଗୋ ନାରୀ, ମୋʼ କଥା ବିଶ୍ଵାସ କର, ଯେଉଁ ସମୟରେ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଏହି ପର୍ବତରେ କିମ୍ଵା ଯିରୂଶାଲମରେ ପିତାଙ୍କର ଉପାସନା କରିବ ନାହିଁ, ଏପରି ସମୟ ଆସୁଅଛି। ଯାହା ତୁମ୍ଭେମାନେ ଜାଣ ନାହିଁ, ତାହା ଉପାସନା କରୁଥାଅ; ଯାହାଙ୍କୁ ଆମ୍ଭେମାନେ ଜାଣୁ, ତାହାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରୁଥାଉ, କାରଣ ପରିତ୍ରାଣ ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆସେ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ସମୟରେ ସତ୍ୟ ଉପାସକମାନେ ଆତ୍ମାରେ ଓ ସତ୍ୟରେ ପିତାଙ୍କର ଉପାସନା କରିବେ, ସେପରି ସମୟ ଆସୁଅଛି; ପୁଣି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଉପସ୍ଥିତ; କାରଣ ପିତା ଏହିପ୍ରକାର ଉପାସକ ଚାହାନ୍ତି।

ଯୋହନ 4:13-14, 21-23

ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ କୁମ୍ଭ ରାଶିର ‘ସମୟ’ରେ ଅଛୁ । ମକର ରାଶି ସହିତ ଏହି ସମୟ ଏକ ଛୋଟ ସାଧାରଣ ସମୟ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ପ୍ରଶସ୍ତ ଖୋଲା ‘ସମୟ’ ଯାହା ସେହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ରହିଛି । କୁମ୍ଭର ଏହି ସମୟରେ, ଯୀଶୁ ଆମକୁ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ଆମ ଭିତରେ ଅନନ୍ତ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ହେବ ।

ଆପଣଙ୍କର କୁମ୍ଭ ପାଠନ

କୁମ୍ଭ ରାଶିଫଳ ପାଠନ, ଆପଣ ଆଜି ନିମ୍ନଲିଖିତ ଉପାୟରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

କୁମ୍ଭ ପ୍ରକାଶ କରେ ଯେ ‘ନିଜକୁ ଜାଣ’ । ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ତୃଷାର୍ତ୍ତ କ’ଣ ଚାହେଁ? ଏହି ତୃଷା କିପରି ଲକ୍ଷଣ ଆକାରରେ ନିଜକୁ ଦେଖାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଦେଖନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ‘କିଛି’ ପାଇଁ ଏକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ତୃଷା ବିଷୟରେ ଅବଗତ, ଯଥା ଅର୍ଥ, ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ, ​​ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ, ବିବାହ, କଳ୍ପନାପ୍ରବଣ ସମ୍ପର୍କ, କିମ୍ବା ଉତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ପାନୀୟ ହେଇପାରେ। ସେହି ତୃଷା ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ଅସଙ୍ଗତ କରିପାରେ, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟତର ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସହ ଥିବା କୌଣସି ଗଭୀର ସଂପର୍କରେ ଯଥା ସହକର୍ମୀ, ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ପ୍ରେମ ମଧ୍ୟରେ ହତାଶକୁ ଆଣିପାରେ । ସାବଧାନ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ତୃଷା ହେତୁ ଯେପରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ବିଷୟ ନ ହରାନ୍ତି ।

‘ଜୀବନ୍ତ ଜଳ’ର ଅର୍ଥ କ’ଣ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଜକୁ ପଚାରିପାରିବେ? ଏହାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଅଟେ? କୁମ୍ବ ନୈବେଦ୍ୟକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ପାଇଁ ‘ଅନନ୍ତ ଜୀବନ’, ‘ବସନ୍ତ’, ‘ପ୍ରାଣ’ ଏବଂ ‘ସତ୍ୟ’ ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ସେଗୁଡ଼ିକ ‘ପ୍ରଚୁରତା’, ‘ସନ୍ତୁଷ୍ଟତା’, ‘ସତେଜ’ ଭଳି ଗୁଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ଆଣେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ବଦଳାଇପାରେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ କେବଳ ‘ଗ୍ରହଣକାରୀ’ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଣେ ‘ଦାତା’ ହେବେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ତୃଷା ଜାଣିବା ଏବଂ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ ସେ ବିଷୟରେ ସଚ୍ଚୋଟ ହେବା ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦେଖନ୍ତୁ ସେ କିପରି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ହୃଦୟକୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି, ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମୟକୁ ଆପଣ ବୁଝିପାରନ୍ତି ।

ରାଶିର କାହାଣୀ ମାଧ୍ୟମରେ କୁମ୍ଭରେ ଗଭୀରତା

କୁମ୍ଭ ରାଶି ତାରାଗୁଡ଼ିକରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତେ ସ୍ମରଣକରିବେ ଯେ ଆମେ ଏହି ଜୀବନରେ ଅଧିକ କିଛି ଚାହୁଁ ଏବଂ ତୃଷା  ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ କୁମାରୀଙ୍କ ବଂଶ ଆସିଲା ।

ମୀନ ରାଶିର ପ୍ରାଚୀନ କାହାଣୀ ଜାରି ରହିଛି । ପ୍ରାଚୀନ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରର ଆଧାର ଏଠାରେ ପାଠ କରନ୍ତୁ ।

କୁମ୍ଭର ଲିଖିତ ବାର୍ତ୍ତା ବିଷୟରେ ଗଭୀରତାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦେଖନ୍ତୁ:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *